Efekt siana na głowie? Jak z nim walczyć

9 lipca 2018

Zawsze mogłaś się pochwalić pięknymi i zdrowo wyglądającymi włosami, ale od pewnego czasu włosy wyglądają jak siano? Są przesuszone, plączą się i puszą, nie możesz ich okiełznać? Dodatkowo włosy łamią się i wypadają, a ich struktura zrobiła się szorstka w dotyku. Winowajcą zapewne jest zła pielęgnacja i nieodpowiednie nawyki związane z codziennymi czynnościami dotyczącymi włosów. Warto również podkreślić, że przysłowiowe siano na głowie to efekt przesuszenia i nie należy go mylić z suchymi z natury włosami.

siano1

Przyczyny

Przyczyn, które doprowadzają do przesuszonych włosów, które wyglądają nieatrakcyjnie może być wiele, jednak efekt siana na głowie najczęściej wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji i niepoprawnego wykonywania zabiegów. Intensywna pielęgnacja włosów dokonywana kosmetykami zawierającymi substancje chemiczne pozbawia włosy naturalnej warstwy ochronnej. Wynika to przede wszystkim z nadużywania środków do stylizacji włosów: pianek, lakierów żeli, past do włosów. Wpływają one negatywnie na strukturę włosa niszcząc barierę ochronną i otwierając łuski włosa. Dodatkowo do zniszczenia struktury włosa mogą przyczynić się takie zabiegi jak trwała ondulacja, rozjaśnianie czy częsta koloryzacja. Substancje chemiczne wykorzystywane do tych zabiegów wpływają w negatywny sposób na włosy. Przy modelowaniu najczęstsze błędy dotyczą wykorzystywania zbyt wysokiej temperatury podczas zabiegów. Dotyczy do zabiegów z wykorzystaniem prostownicy, lokówki czy suszarki.  Nie bez znaczenia pozostaje również negatywny wpływ środowiska: smog, promieniowanie słoneczne oraz wilgotne powietrze, ale również mocno chlorowana i twarda woda. Warto również zauważyć, że przesuszeniu mogą ulec nawet włosy przetłuszczające się. Każdy więc, może być narażony na efekt siana na głowie.

siano2

Jak walczyć?

Zregenerowanie tego typu włosów może być czasochłonne i wymagać wiele cierpliwości. W przypadku wszystkich dolegliwości związanych z przesuszonymi i zniszczonymi włosami należy postawić na odpowiednią pielęgnację. Wszystko zaczyna się od mycia. Należy wybierać szampony naturalne, do włosów przesuszonych i pozbawionych blasku. Jak poprawnie myć głowę dowiesz się z wpisu „Sztuka mycia głowy”. Jeśli włosy są bardzo zniszczone na całej długości przed nałożeniem odżywki warto delikatnie je odsączyć. Dzięki temu składniki aktywne będą miały większą szanse wchłonąć się we włosy i nie spłyną z nich. Odżywianie to również istotna kwestia. Odżywkę należy dobrać tak, aby zawierała jak najwięcej składników odżywczych, które pomogą zregenerować włosy. Przede wszystkim w jej składzie powinny znajdować się proteiny, które są naturalnym budulcem włosa. Jeśli decydujesz się na maski do włosów, postaw na te, które zawierają keratynę. Domknie ona łuski włosa i stworzy na ich powierzchni warstwę ochronną, które dodatkowo zabezpieczy je przed działaniem niebezpiecznych czynników zewnętrznych. Po nałożeniu maski lub odżywki, przeczesz delikatnie włosy grzebieniem o szerokich zębach. Susz włosy z głową, delikatnym i letnim powietrzem, aby ich dodatkowo nie przesuszyć, dowiesz się jak robić to w sposób poprawny z wpisu „Suszenie włosów suszarką szkodzi?” . Po wysuszeniu włosów, aby nadać im blasku i gładkości użyj olejku do włosów. Możesz wetrzeć je w same końcówki lub na całej długości włosów jeśli są one bardzo przesuszone. Jeśli chcesz walczyć z sianem na głowie możesz również poddać się zabiegowi prostowania keratynowego. Nada on włosom idealną gładkość, włosy staną się mekkę, leiste i błyszczące. Dodatkowo zostaną ekstremalnie odżywione. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prostowaniu keratynowym przejedz do wpisu „Keratynowe prostowanie włosów”. Chcąc zregenerować swoje włosy przede wszystkim unikaj nadmiernej stylizacji, ani temperatura, ani kosmetyki zawierające dużą ilość chemikaliów nie wpłyną pozytywnie na ich kondycję.

siano3