Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

15 października 2023

Dobór fryzury, która pasuje do kształtu twarzy, może zdziałać cuda dla naszej urody i poprawić nasz wygląd. Niezależnie od tego, czy mamy okrągłą, kwadratową, trójkątną czy owalną twarz, istnieją fryzury, które będą dla Ciebie idealne. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy, aby wyglądać pięknie i zamaskować ewentualne niedoskonałości.

Jakie są kształty twarzy?

Kształt twarzy jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru fryzury. Istnieje wiele różnych kształtów twarzy, a każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy.

  • Owalna twarz – kształt twarzy, który uważany jest za najbardziej proporcjonalny. Taki kształt twarzy charakteryzuje się delikatnie zaokrąglonym czołem i podbródkiem.
  • Okrągła twarz – ten kształt twarzy charakteryzuje się szerokim czołem, zaokrąglonymi policzkami i krótkim podbródkiem.
  • Kwadratowa twarz – kształt twarzy, który charakteryzuje się szerokim czołem, prostą linią włosów i mocno zaznaczonymi kośćmi policzkowymi.
  • Trójkątna twarz – taka twarz charakteryzuje się wąskim czołem i szerszym podbródkiem. Osoby z trójkątną twarzą powinny wybierać fryzury, które dodają objętości wokół czoła.
  • Długa twarz – kształt twarzy, który charakteryzuje się długim, wysokim czołem i wąskim podbródkiem.

Grafika przedstawiająca w sposób rysunkowy występujące kształty kobiecej twarzy.

Jaka fryzura, do jakiego kształtu twarzy?

Dobrze dobrana fryzura może podkreślić nasze atuty i ukryć niedoskonałości. Dlatego ważne jest, aby wybrać fryzurę, która pasuje do kształtu naszej twarzy.

Okrągła twarz:

Dla osób z okrągłą twarzą najlepszym rozwiązaniem jest fryzura, która dodaje objętości u góry i na szczycie głowy, a jednocześnie wysmukla twarz na dole. Fryzury, które doskonale pasują do tego typu twarzy, to np. asymetryczne cięcia, długie fale lub długa grzywka. Warto unikać cięć na wysokości żuchwy, ponieważ to tylko dodaje objętości dolnej części twarzy.

Kolaż dwóch zdjęć. Na obu zdjęciach widoczne są kobiety z okrągłą twarzą oraz odpowiednio dobranymi do kształtu twarzy fryzurami.

Kwadratowa twarz:

Dla osób z kwadratową twarzą najlepszymi fryzurami są te, które zmniejszają ilość kątów i łagodzą cechy ostrego kształtu twarzy. W tym przypadku zalecane są fryzury z falami lub kręconymi włosami. Najlepiej unikać krótkich fryzur z grzywką, które podkreślają ostre linie.

Kolaż dwóch zdjęć przedstawiający dwie kobiety z kwadratową twarzą i dobranymi do kształtu buzi fryzurami.

Trójkątna twarz:

Dla osób z trójkątną twarzą najlepsze będą fryzury, które wydłużają twarz i łagodzą ostre kształty. Dobrym wyborem są fryzury z długą grzywką, cieniowanie włosów lub grzywka przeczesana na bok. Warto unikać fryzur, które podkreślają szerokość czoła, takie jak krótkie fryzury z grzywką.

Zestawienie dwóch zdjęć. Na zdjęciu z lewej strony widać kobietę z trójkątną twarzą i dobraną do tego kształtu fryzurą z długimi włosami. Na zdjęciu z prawej strony widać natomiast kobietę z trójkątną twarzą i dobraną odpowiednio krótką fryzurą.

Owalna twarz:

Owalna twarz to typ, który pasuje do większości fryzur. Dla osób z owalną twarzą idealne będą fryzury z krótkimi lub długimi włosami, gładkie lub falujące, z prostą lub boczną grzywką. W tym przypadku możemy pozwolić sobie na wiele różnych fryzur.

Kolaż z dwóch zdjęć. Na obu zdjęciach widać kobiece portrety. Kobiety charakteryzują się owalną twarzą, do której została dobrana odpowiednia fryzura.

To co najlepsze dla Ciebie

Wybór odpowiedniej fryzury do kształtu twarzy jest kluczowy dla uzyskania jak najlepszego wyglądu. Warto pamiętać, że niektóre style fryzur lepiej pasują do określonych kształtów twarzy. Dobrze dobrane fryzury mogą wysmuklić twarz, zatuszować niektóre cechy lub podkreślić naturalne piękno. Każda twarz ma swoje specyficzne cechy. Dla każdego z kształtów twarzy istnieją odpowiednie fryzury, które można dostosować do swojego stylu i osobowości. Nie należy jednak ograniczać się tylko do fryzur, które pasują do określonego kształtu twarzy. Ważne jest również uwzględnienie własnych preferencji i gustów. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie fryzury, która pasuje do kształtu twarzy, a jednocześnie sprawia, że czujemy się pewni i wyglądamy dobrze. Warto również pamiętać, że fryzury są tylko jednym z elementów stylizacji. Ważne są również dodatki, kolory i styl ubierania się. Dlatego warto połączyć dobry dobór fryzury z dobrym wyborem stroju, aby uzyskać najlepszy efekt końcowy.

Źródło zdjęcia głównego i zdjęć w artykule: Pinterest.