Jaki kolor włosów wybrać do Twojej karnacji?

30 listopada 2023

Wybierając kolor włosów, wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na trendy, modę i własne upodobania. Niemniej jednak, bardzo ważnym czynnikiem, który często jest pomijany, jest karnacja. Wybór odpowiedniego koloru włosów do karnacji może bowiem wpłynąć na to, jak nasza skóra wygląda i czy jesteśmy postrzegani jako atrakcyjni. W tym artykule omówimy, jaki kolor włosów będzie najlepszy dla Twojej karnacji.

Co to właściwie jest karnacja?

Karnacja to nic innego jak kolor skóry człowieka, który zależy od ilości melaniny w skórze. Melanina to barwnik, który nadaje kolor skórze, włosom i oczom. Istnieją różne typy karnacji, a najczęściej wyróżniamy trzy podstawowe: jasną, średnią i ciemną.

Karnacja jasna charakteryzuje się bladą skórą, często z rumieńcami, o odcieniu od bardzo jasnego beżu do różowego. Osoby z taką karnacją często mają jasne włosy, a oczy mogą mieć kolor niebieski, szary lub zielony. Karnacja jasna wymaga ostrożnego doboru koloru włosów, ponieważ zbyt ciemny kolor może przytłoczyć twarz i sprawić, że skóra będzie wyglądała jeszcze jaśniej.

Typ średni ma skórę o odcieniu oliwkowym lub lekko brązowym, a włosy często są ciemniejsze, od jasnego brązu do czarnego. Oczy zwykle są koloru brązowego lub zielonkawo-brązowego. Karnacja średnia jest uniwersalna, co oznacza, że można wypróbować różne kolory włosów, aby znaleźć ten, który najlepiej pasuje.

Ciemna karnacja charakteryzuje się skórą w odcieniu brązowym lub czarnym, a włosy są zwykle ciemne, od czarnego do ciemnobrązowe

Grafika przedstawiająca w sposób rysunkowy odcienie karnacji oraz odpowiednie do nich kolory włosów.

go. Oczy są zwykle ciemne, w odcieniu brązu lub czarnym. Karnacja ciemna wymaga ostrożnego doboru koloru włosów, ponieważ zbyt jasny kolor może skończyć się nienaturalnym efektem.

Jaki kolor do jakiej karnacji

Dobór odpowiedniego koloru włosów do karnacji jest ważny, ponieważ może wpłynąć na odbiór całego wizerunku. Wybierając kolor włosów, należy zwrócić uwagę na kolor skóry, odcień oczu i kształt twarzy. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z fryzjerem lub stylistą, którzy pomogą wybrać najodpowiedniejszy kolor włosów dla danej osoby i jej karnacji.

Dla jasnej karnacji zaleca się wybór kolorów, które będą ją rozjaśniać. Idealnie sprawdzą się odcienie blond, a także jasny brąz i rudość. Unikaj ciemnych kolorów, które mogą zdominować jasną karnację i sprawić, że twarz będzie wydawała się mniej promienna.

Jeśli Twoja karnacja jest średnia lub oliwkowa, najlepszym wyborem będą odcienie brązu. Mogą to być zarówno ciepłe odcienie, jak i chłodne. Unikaj zbyt jasnych kolorów, które mogą odbić się na twarzy bladością, a także bardzo ciemnych kolorów, które będą przytłaczać.

Dla ciemnej karnacji, polecamy wybór kolorów, które będą kontrastować z kolorem skóry. Doskonałym wyborem będą ciemne brązy, miedź, czerwień, a także odcienie fioletu i burgundu. Unikaj kolorów, które są zbyt jasne lub bladawe, ponieważ będą sprawiały, że twarz będzie wydawała się mniej wyrazista.

Kolaż dwóch zdjęć. Na obu zdjęciach widać kobiety w ujęciu portretowym, które mają chłodny odcień karnacji. Kobiety maja odpowiednio dobrany do karnacji kolor włosów.Chłodna karnacja

 

Kolaż dwóch zdjęć. Na obu zdjęciach widoczne są kobiety z długimi włosami o średnim odcieniu karnacji, które mają odpowiednio dobrany do odcienia skóry kolor włosów.Średnia karnacja

 

Zestawienie dwóch zdjęć. Oba zdjęcia prezentują kobiety o ciepłym odcieniu cery z dobranym do tej tonacji odpowiednim kolorem włosów. Ciepła karnacja

Zasady dobierania kolorów, a Twoje upodobania

Nie zapominaj też, że wybierając kolor włosów, należy brać pod uwagę swój typ urody, styl życia oraz osobowość. Jeśli nie jesteś pewien, jaki kolor będzie najlepszy dla Ciebie, zawsze warto skonsultować się z fryzjerem lub stylistą. Wybierając kolor włosów, należy zwrócić uwagę na swój typ karnacji, który może mieć wpływ na to, jak kolor włosów wpłynie na wygląd naszej skóry. Wybór odpowiedniego koloru włosów może pomóc podkreślić nasze atuty i sprawić, że będziemy czuć się pięknie i pewnie siebie.

Źródło zdjęcia głównego i zdjęć w artykule: Pinterest.