Sztuka mycia głowy

28 maja 2018

Mycie głowy – czynność jak każda inna, wykonywana mechaniczne niczym mycie zębów, najczęściej nie przykładamy do niego zbyt dużej wagi. Jednak mycie włosów to bardzo ważna część ich pielęgnacji. Włosy i skóra głowy są ciągle wystawiane  na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych kurzu, smogu, wilgoci. Odpowiednie mycie włosów może znacząco wpłynąć na ich wygląd oraz kondycję.

mycie_1

Jak często powinno się myć głowę?

Częstotliwość mycia głowy jest kwestią indywidualną i zależy od tego jak szybko przetłuszczają się twoje włosy. Jeśli włosy przetłuszczają się bardzo szybko powinno się je myć codziennie, ale w tym przypadku wybieraj szampony bardzo delikatne, bez silnych detergentów myjących, możesz nawet zdecydować się na szampony dedykowane dzieciom. Przy włosach normalnych staraj się myć głowę co 2-3 dni jest to częstotliwość najbardziej optymalna dla struktury włosa oraz skóry głowy. Ważne jest również, żeby czuć się dobrze sama ze sobą, więc decyduj się na mycie włosów wtedy kiedy czujesz, że są one nieświeże i zaczynają źle wyglądać. Co ważne, nie zaleca się mycia głowy więcej niż raz dziennie – w szczególnych sytuacjach kiedy np. modelowałaś fryzurę dużą ilością kosmetyków możesz umyć głowę drugi raz przed pójściem spać, jednak ma to być wyjątek, a nie reguła. Ważne jest również, aby myć głowę dwukrotnie podczas jednego zabiegu. Pierwsze mycie usunie zanieczyszczenia osiadające na włosach, drugie „domyje” mikro zabrudzenia. Dzięki temu włosy będą lepiej odświeżone i oczyszczone.

mycie_2

Jak prawidłowo myć głowę?

Pierwszą i zarazem najważniejsza czynnością jaką powinnaś wykonać przed myciem głowy jest ich dokładnie rozczesanie. Pozwoli ono na usunięcie z włosów najgrubszych zabrudzeń, zapewni rozdzielenie włosów, a w przypadku długich włosów rozczesanie będzie zapobiegać ich splątaniu się podczas mycia. Następnie należy dokładnie namoczyć włosy ciepłą, ale nie gorącą wodą. Najlepiej jeśli temperatura wody nie będzie przekraczać temperatury naszego ciała. Przy włosach mocno przetłuszczających się woda powinna być  letnia, wtedy nie pobudzamy gruczołów łojowych do jeszcze większej produkcji sebum. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie „Włosy przetłuszczające się u nasady”. Po nawilżeniu włosów nakładamy na nie szampon. Jednak nie lejemy szamponu prosto z butelki, nalewamy na dłoń niewielką ilość szamponu, który rozprowadzamy z wodą i dopiero nakładamy go na włosy. Głowę myjemy delikatnie, starając się nie trzeć skóry głowy, aby nie wprowadzać w nią zanieczyszczeń z włosów. Następnie wpłukujemy około 30 sekund i powtarzamy czynność.
Najważniejsze jest, aby przy myciu nie szarpać włosów i nie drapać, nacierać skóry głowy, zabieg powinien być delikatny i mieć formę masażu. Po drugim myciu ponownie wpłukujemy włosy około 30 sekund i nakładamy odżywkę. Na koniec mycia , ostatnie spłukanie powinno być obwite i trwać co najmniej minutę. Z włosów należy spłukać wszystkie środki, dokładnie i z każdego miejsca. Na sam koniec spłukiwania zaleca się obniżyć jeszcze temperaturę wody, aby domknąć łuski włosa. Jeśli chcesz, aby włosy były wyjątkowo lśniące możesz również po umyciu włosów zastosować płukankę. Dobrze sprawdzą się płukanki octowe przeznaczone do pielęgnacji włosów oraz płukanki ziołowe. Po ich użyciu należy ponownie obwicie spłukać włosy letnią wodą. Po umyciu włosy należy delikatnie osuszyć ręcznikiem, nie zawijaj ich w turban i trzyj, mokre włosy są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia i załamania. Następnie rozczesz włosy grzebieniem o rzadkich zębach lub szczotką z dwustopniowymi ząbkami (krótkimi i długimi). Teraz już możesz przejść do suszenia włosów! O tym jak prawidłowo suszyć włosy możesz przeczytać we wpisie „Suszenie włosów suszarką szkodzi?”.

mycie_3