Włosy przetłuszczające się u nasady

23 maja 2018

Wiele kobiet boryka się z problemem włosów z tendencją do przetłuszczania się u nasady. Wygląda to nieestetycznie i zabiera płci pięknej pewność siebie. Pielęgnacja tego typu włosów bywa niezwykle trudna, czasami kilka godzin wystarczy, aby świeżo umyte włosy znów wyglądały na tłuste i niezadbane. Aby pozbyć się tego problemu należy przede wszystkim dowiedzieć się dlaczego nasze włosy się przetłuszczają i jak temu skutecznie zapobiegać.

przetłuszczanie_1

Przyczyny przetłuszczających się włosów

Najczęściej spotykaną przyczyną przetłuszczania się włosów u nasady jest nic innego jak łojotok skóry głowy. Przyczyn tego może być wiele, od genetycznych poprzez zdrowotne i zewnętrzne. Najczęściej łojotok wywołany jest przez niedobór odpowiednich witamin w organizmie lub problemy z hormonami w tym choroby tarczycy. Jeśli dodatkowo widzisz, że skóra twarzy ma skłonności do przetłuszczania się pojawiają się wypryski udaj się do lekarza specjalisty, który pomoże zdiagnozować problem. Jeśli łojotok skórny jest już bardzo zaawansowany i do tego pojawia się gruby łupież może to oznaczać, że cierpisz na Łojotokowe Zapalenie Skóry. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której skóra głowy zaczyna się nadmiernie przetłuszczać i złuszczać. Jest to schorzenie nieuleczalne, jednak przy odpowiednio dobranej kuracji można skutecznie niwelować jego skutki. Często przetłuszczanie się skóry głowy wynika również w uwarunkowań genetycznych i jeśli lekarze wykluczyli możliwość choroby, to oznacza, że taki już urok twoich włosów.

Jednak bardzo często przetłuszczanie się włosów u nasady wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Bo tak naprawdę za przetłuszczone włosy u nasady odpowiada tłusta skóra głowy, a nie same włosy. Nadmiar wydzielanego przez skórę sebum powoduje, że włosy stają się przyklapnięte i posklejane i nawet po kilku godzinach od umycia znów wyglądają na nieświeże.  Coraz większe zanieczyszczenie powietrza wpływa bardzo negatywnie na skórę głowy. Drobinki wchodzą między włosy i osiadają na nich, przez co podrażniona skóra głowy zaczyna coraz intensywniej wydzielać sebum. Nie należy również przesuszać skóry głowy. Nadmierne używanie kosmetyków wysuszających i odtłuszczających, które zawierają w swoim składzie liczne detergenty i składniki chemiczne mogą spowodować, że wysuszona skóra zacznie się bronić i produkować jeszcze większą ilość sebum i włosy zamiast wolniej będę jeszcze szybciej się przetłuszczać. Jeśli masz skłonność do przetłuszczania się włosów zrezygnuj z szamponów oraz odżywek, które zawierają silikony blokują one skórze głowy możliwość oddychania. Podobne działanie mają suche szampony do włosów, których nadmierne używanie może powodować zwiększenie wydzielania sebum przez skórę głowy.

Przetłuszczanie_2

Spowolnienie procesu przetłuszczania się włosów

Istnieje szereg czynności, które możesz wykonywać w domu, i które spowolnia przetłuszczanie się włosów. Przede wszystkim zmień nawyki związane z myciem głowy. Skóra głowy nie lubi wysokich temperatur więc naucz się myć głowę w chłodnej wodzie, radzimy również suszyć głowę letnim powietrzem. Podczas mycia głowy staraj się również delikatnie masować skórę głowy opuszkami palców, jednak nie szoruj mocno skóry głowy spowoduje to jeszcze większe wytwarzanie sebum. Możesz również zastosować delikatne peelingi przeznaczone do skóry głowy. Usuwają one martwy naskórek oraz nadmiar sebum i poprawiają ukrwienie skóry głowy

Postaw na dobre kosmetyki

Jak już wspominaliśmy przy włosach ze skłonnością do przetłuszczania się należy zrezygnować z kosmetyków, które zawierają silne, wysuszające skórę głowy detergenty. Najlepiej sprawdzą się ziołowe, naturalne szampony, które oczyszczą, ale nie przesuszą skóry głowy. Dobrze jeśli szampony będą miały w swoim składzie wyciągi z roślin i witaminy. Świetnie sprawdzają się kosmetyki myjące zawierające w swoim składzie wyciąg z pokrzywy, która reguluje pracę gruczołów łojowych a dodatkowo wzmacnia cebulki włosów. Podobne działanie mają szampony zawierające ekstrakty z łopianu, rozmarynu i mięty również wzmacniają cebulki, regulują produkcję sebum oraz oczyszczają włosy, skórę głowy. Jeśli włosy przetłuszczają się bardzo, warto sięgnąć po szampony apteczne, w ich wyborze pomoże ci fryzjer lub farmaceuta. Odżywianie włosów ze skłonnością do przetłuszczania się jest znacznie trudniejsze. Zrezygnuj ze stosowania ciężkich odżywek z silikonami, jeśli musisz nakładaj je na włosy około 15cm od nasady, aby nie obciążać dodatkowo skóry głowy. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się różnego rodzaju wcierki, które odżywiają włosy u nasady, ale również skórę głowy. Tego typu kosmetyki najlepiej kupować w aptece. Stawiaj na produkty, które zmniejszają aktywność gruczołów łojowych oraz likwidują przetłuszczanie się skóry głowy. Staraj się dodatkowo używać peelingów do skóry głowy, również tych naturalnych i z wyciągiem z roślin. Świetnie sprawdzają się peelingi z białej glinki z rokitnikiem, który wpływa kojąco na skórę głowy i redukuje jej tłuste obszary. Sprawdzą się również peelingi kawowe oraz cukrowe. Unikaj natomiast peelingów solnych, które mogą nadmiernie przesuszyć skórę głowy, co spowoduje jeszcze większa produkcję sebum.kosmetyki_na_przetłuszczanie