Przesuszone końcówki włosów

21 maja 2018

Nigdy nie miałaś problemów z włosami, zawsze wyglądały zdrowo, były lśniące i mocne. Jednak od pewnego czasu zauważyłaś, że końcówki są bardzo zniszczone, suche i zaczynają się puszyć, łamać i rozdwajać. Końcówki są częścią włosa, która wymaga najwięcej uwagi, są najbardziej podatne na przesuszenie i najszybciej się niszczą. To dlatego, że jest to najstarsza część włosa. Jednak zdrowo wyglądające, równe i nierozdwojone końcówki wcale nie są tak trudne do osiągnięcia.

przesuszone_1

Przyczyny przesuszonych końcówek

Przyczyn przesuszonych końcówek należy dopatrywać się przede wszystkim w czynnikach zewnętrznych i nieodpowiedniej pielęgnacji. Wpływ na nasze końcówki ma między innymi pogoda: zimą są narażone na zmiany temperatur latem natomiast na wpływ promieni słonecznych oraz niejednokrotnie na słoną wodę.  Przy problemach z końcówkami najbardziej należy się skupić na pielęgnacji i błędach jakie można przy niej popełnić. Szampon powinien być  odpowiedni do twojego rodzaju włosów, jeśli akurat się skończył lub zapomniałaś zabrać go ze sobą lepiej umyć włosy samą wodą. Gdy końcówki mają duża tendencję do przesuszania się, myj je delikatnym szamponem, który nie zawiera drażniących substancji chemicznych. Możesz nawet używać do samych końcówek szamponów przeznaczonych dla dzieci. Jeśli nakładasz maski wybieraj te, które nie zawierają siarczanów, ponieważ przyczyniają się one do przesuszania włosów i usuwają z nich warstwę ochronną. Jak wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach, włosy są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo kiedy są mokre. Do przesuszania się i rozdwajania końcówek przyczynia się rozczesywanie mokrych włosów szczotką, ponieważ narusza to ich naturalną strukturę. Dodatkowo mokre włosy są bardzo trudne do rozczesania i niejednokrotnie szarpiemy je, wyrywamy i urywamy końcówki.  Końcówki włosów są bardzo podatne na temperaturę więc jeśli zaczynają one wyglądać źle zrezygnuj ze stosowania prostownicy i lokówki, które jeszcze dodatkowo je przesuszą. Unikaj również suszenia głowy suszarką z gorącym powietrzem, ustaw temperaturę suszenia na niższą i na lżejszy wydmuch powietrza. Możesz również nie dosuszać samych końcówek. Tragiczny wpływ na kondycję włosów mają również złe gumki do włosów. Jeśli nie są one materiałowe i rwą włosy to najbardziej cierpią na tym końcówki włosów. Nigdy nie zakładaj na włosy zwykłych recepturek wyrywają one i plączą włosy. Pamiętaj również, aby przy zdejmowaniu frotki z włosów nie ciągnąć jej na samym końcu siłą, tylko delikatnie wyjąć z niej włosy. Czasami na kondycję końcówek włosów mogą również wpływać hormony. Twój organizm może w ten sposób zaalarmować, że dzieje się coś złego. O wpływie hormonów na włosy możesz więcej przeczytać we wpisie „Włosy cienkie i słabe”

przesuszone_2

Jak walczyć z przesuszonymi końcówkami?

Podstawowym sposobem walki z przesuszonymi końcówkami jest regularne używanie serum silikonowego. Uważa się, że jest to najlepsza metoda zabezpieczania końcówek przed przesuszeniem. Silikony zawarte w tego typu produktach tworzą wokół włosa warstwę ochronną, która zamyka łuski włosa i pozwala zachować wewnątrz odpowiedni poziom nawilżenia. Ponadto pełnia one rolę filtra, który nie pozwala na przenikanie w głąb włosa niebezpiecznych substancji. Jeśli problem przesuszenia dotyczy jedynie końcówek, stosuj je po każdym myciu na wysokości około 15 cm od skóry głowy. Jeśli silikonowe sera lub maski nie wystarczają postaw na olejowanie końcówek. Możesz zdecydować się na olejowanie na ciepło lub na zimno. Olejowanie na ciepło jest polecane szczególnie, zaraz po podcięciu końcówek. W ten sposób zabezpieczamy końce włosów i zapewniamy im odpowiednie nawilżenia oraz chronimy je przed utratą wilgoci z wnętrza włosa. Dzięki olejowaniu na ciepło końcówki szybko staną się delikatne, miękkie i elastyczne. Olejowanie na zimno sprawdza się, jeśli pozostawisz olej na włosach przez dłuższy czas. Najlepiej zaolejować końcówki na noc. Dzięki temu po porannym myciu włosów, końcówki będą aksamitnie gładkie. Do olejowania końcówek możesz wybrać produkty drogeryjne wzbogacone innymi składnikami, ale idealnie sprawdzą się również naturalne oleje z awokado, słodkich migdałów, czarnuszki, macadamia. Jeśli do poprawienia kondycji końcówek używasz masek, pamiętaj aby trzymać je odpowiednio długo. Często zalecane na opakowaniu 10 minut to zdecydowanie za mało czasu. Przytrzymaj maskę na końcówkach dłużej nawet 20, 30 minut. Dzięki temu składniki zawarte w masce będą miały więcej czasu na wchłonięcie się w głąb włosa. Możesz również do maski dodać kilka kropel oleju i dopiero nałożyć tę masę na końcówki. Spowoduje to, że efekt nawilżenia utrzyma się zdecydowanie dłużej.

przesuszone_3

Dobre cięcie

Odwieczny dylemat każdej kobiety z przesuszonymi końcówkami, czyli podcinać czy nie. Każda z nas niejednokrotnie słyszała historię pt. chciałam podciąć same końcówki, a straciłam 10cm włosów. Mamy na to radę – po pierwsze zmień fryzjera, na takiego, który uszanuje twoje zdanie odnośnie długości cięcia, po drugie przyjrzyj się dokładnie swoim końcówkom i odpowiedz sobie na pytanie czy trzeba je ścinać. Jeśli końcówki włosów są po prostu przesuszone  i po kilku seriach opisanych powyżej zabiegów, widzisz znacząca poprawę, nie musisz ich ścinać. Jednak jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji końcówki włosów są rozdwojone, suche, łamią się, puszą i plączą musisz je podciąć. Po ich obcięciu pamiętaj, aby od razu wdrożyć odpowiednią pielęgnację czyli między innymi olejowanie i maski. Udając się do fryzjera na podcięcie końcówek powiedz mu z jakim problemem się borykasz. Profesjonalny stylista fryzur będzie wtedy wiedział pod jakim kątem obciąć włosy i jaki wybrać do tego sprzęt. Końcówki muszą być podcinane ostrymi nożyczkami, tępy sprzęt może spowodować jeszcze większa zniszczenia dla końców twoich włosów. Możesz również poprosić o podcięcie końcówek maszynka elektryczną. Jej ostrza są zdecydowanie ostrzejsze i podcinając w ten sposób włosy, unikniesz szybkiego rozdwajania się końcówek.