Włosy cienkie i słabe

7 maja 2018

Każda kobieta marzy o gęstych i pięknych włosach, ale rzeczywistość czasami jest mniej optymistyczna. Coraz więcej kobiet skarży się na cienkie i słabe włosy ze skłonnością do wypadania. Prześwitująca skóra głowy nie wygląda estetycznie i odbiera nam poczucie kobiecości. Można modelować włosy w odpowiedni sposób, używać kosmetyków zwiększających objętość. Ważne jest jednak, aby zrozumieć przyczyny jakie kryją się za słabymi i cienkimi włosami i poznać najlepsze sposoby na wzmocnienie włosów.

cienkie_włosy

Dlaczego włosy są cienkie i słabe?

Przyczyny cienkich i słabych włosów można podzielić na dwie grupy wrodzone i nabyte. Jeśli Twoje włosy nigdy nie były imponujące grube i odkąd pamiętasz borykasz się z problemem cieniutkich włosów najprawdopodobniej jest to uwarunkowane genetycznie. Przyjrzyj się jakie włosy posiadają członkowie Twojej rodziny jeśli znajdziesz potwierdzenie, że mogłaś odziedziczyć takie włosy nie musisz martwić się o swoje zdrowie. Uwarunkowana genetycznie może być również skłonność do wypadania włosów, co znacznie je przerzedza. Ważne jest, aby w przypadku włosów cienkich skupić się w pierwszej kolejności na swoim organizmie.

Jeśli stan włosów jest już tak zły, że zaczynasz się czuć zaniepokojona udaj się do lekarza dermatologa i poproś dodatkowo o skierowanie do lekarza zajmującego się hormonami, bardzo często to one są przyczyną złego stanu twoich włosów. Kobiece mieszki włosowe są mało odporne na dihydrotestosteron, pochodna testosteronu, którego nadmiar w organizmie może powodować liczne schorzenia – osłabienie włosów jest jednym z pierwszych objawów. Jeśli okaże się, że kondycja włosów jest zależna od Twojego stanu zdrowia zostanie Ci dobrane odpowiednie leczenie i po około 2 miesiącach powinnaś zauważyć pierwsze efekty kuracji. Problemy z włosami mogą się również pojawić w trakcie ciąży oraz menopauzy. Zmiany hormonalne, które zachodzą wtedy w organizmie kobiety wpływają na cykl życiowy włosa i mogą wpływać na ich kondycję.

Duży wpływ na stan włosów ma również stres. Jeśli przez długi okres czasu pozostajesz w stresie może to negatywnie wpłynąć na to, że włosy staną się osłabione, cienkie i zaczną wypadać. Długotrwały stres lub sytuacje bardzo stresogenne (np. wypadek, choroba kogoś bliskiego) mogą doprowadzić do powstania schorzenia zwanego łysieniem plackowatym.

Jeśli jesteś przekonana, że to nie geny ani problemy zdrowotne odpowiadają za słaba kondycję twoich włosów zwróć uwagę na to jak je pielęgnujesz. Częste prostowanie, farbowanie i przesuszanie, brak odpowiedniego nawilżenia i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków znacząco osłabiają włosy. Słabe i cienkie włosy, które zniszczyłaś złą pielęgnacją na szczęście są dużo łatwiejsze do „odratowanie” i wymagają jedynie odpowiedniej pielęgnacji i poświęcenia im większej uwagi.

wypadające_włosy_2

 Jak wyglądają cienkie włosy?

Cienkie włosy mają skłonności do niekontrolowanego puszenia się i elektryzowania. Bardzo cienki włos jest zdecydowanie bardziej podatny na platanie się i łamanie, ponieważ jego struktura jest bardzo słaba i krucha. Brak objętości wpływa na wygląd włosów są one najczęściej przyklapnięte i trudno nadać im pożądany kształt. Cienkie włosy są również bardziej podatne na przetłuszczanie się u nasady. Jeśli włosy są osłabione bardzo często problematyczne stają się również końcówki, mają one skłonność do rozdwajania się oraz łamania. Należy również pamiętać, że przy cienkich włosach należy unikać ciemnych kolorów. Skóra głowy jest jasna i przy ciemnych kolorach włosów prześwity są bardziej widocznie, co wygląda nieestetycznie.

Jak dbać o cienkie i słabe włosy?

Poprawienie kondycji włosów cienkich to proces długotrwały, nie spodziewaj się efektów po tygodniu. Codzienna pielęgnacja i cierpliwość są niezbędne, aby nadać włosom pożądany wygląd. Przede wszystkim dobieraj odpowiednie kosmetyki. Szampony do włosów cienkich i słabych zawierają witaminy i mikroelementy, które wzmocnią włosy. Zwróć uwagę, aby wybrany szampon był lekki, dzięki czemu nie obciążysz swoich delikatnych włosów. Ważne jest również, aby nie zawierał on silikonów, które mogą źle wpłynąć na cienkie włosy. Szampon do takich włosów najlepiej wybrać wraz ze swoim fryzjerem lub zapytać o tego typu produkty w aptece, unikaj tanich produktów z drogerii, w których składzie znajduje się duża ilość substancji chemicznych. Ważne jest również jak myjesz swoje włosy. Przed myciem rozetrzyj szampon w dłoni, aż do powstania piany i dopiero nałóż go na głowę i delikatnie wmasuj we włosy. Postaraj się nie wcierać szamponu w skórę głowy, ponieważ wtedy włosy szybciej się przetłuszczą. Nie rezygnuj z masek oraz odżywek, są one niezbędne, aby nadać włosom zdrowy wygląd. Jeśli boisz się, że za bardzo obciążą włosy zastosuj je przed myciem głowy. Maski powinny zawierać w składzie substancje odżywcze, keratynę oraz witaminy z grupy B. Zwróć również uwagę, aby w składzie była jak najmniejsza ilość alkoholu, silikonów i konserwantów. Przy włosach osłabionych i wypadających stosuj różnego rodzaju wcierki lecznicze np. przyspieszające porost, niwelujące wypadanie, które dostępne są w aptekach oraz salonach fryzjerskich. Masuj przy tym skórę głowy, wspomaga to jej ukrwienie i pobudza cebulki włosów. Dzięki masowaniu skóry głowy włosy rosną szybciej, jest ich więcej i stają się silniejsze.  Natychmiastowy efekt zwiększonej objętości włosów osiągniesz poprzez odpowiednią stylizację. Włosy powinny być uniesione u nasady np. za pomocą okrągłej szczotki, postaraj się również równomiernie je rozłożyć. Cienkie włosy nie powinny być zbyt krótkie, najlepiej sprawdzą się fryzury do ramion lub krótki bob. Na wizualne zwiększenie objętości wpłyną też dobrze fale oraz loki – jednak nie stosuj tych fryzur zbyt często, aby nie obciążać dodatkowo słabej struktury włosów. Unikaj również tapirowania włosów, ponieważ tego typu zabieg bardzo je niszczy. Jeśli chcesz, aby prześwity były mniej widoczne rozjaśnij swoje włosy, ale wykonaj ten zabieg u fryzjera, dobierze on kosmetyki, które nie zniszczą włosów jeszcze bardziej. Nigdy nie wolno zapominać, że kosmetyki powinny być jak najbardziej naturalne.

cienkie_wlosy_3

Dbaj o siebie

Przyczyną włosów cienkich i słabych są najczęściej problemy związane z funkcjonowaniem naszego organizmu. Dlatego ważne jest, aby w odpowiedni sposób dbać o siebie. Dieta powinna być bogata w produkty zawierające witaminy z grupy B, cynk, żelazo, krzem, witaminami A i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Są to składniki budulcowe struktury włosa i nie może zabraknąć ich w diecie. Ważna jest świadomość, że odżywki, wcierki i inne środki nie zastąpią nam zdrowego organizmu i nic nie pomoże włosom tak jak zbilansowana dieta. Nie wolno się również głodzić, restrykcyjne diety odchudzające spowodują, że włosy będą jeszcze słabsze i zaczną wypadać. Duży wpływ na włosy ma również sen, w nocy włosy rosną najszybciej, więc ważne jest, aby się wysypiać i zapewnić sobie minimum 7h snu na dobę. Niewyspanie jest również czynnikiem, który wpływa  pobudzająco na stres, a ten jak już pisaliśmy na wypadanie włosów.