Na ratunek włosom zniszczonym po trwałej ondulacji

27 czerwca 2018

Często kobiety posiadające cienkie, proste włosy marzą o dodaniu im objętości. Rozwiązania związane z codziennym modelowaniem z reguły nie spełniają ich oczekiwań. Chęć posiadania kręconych włosów o dużej objętości często kończy się podjęciem decyzji o trwałej ondulacji. Niepoprawnie przeprowadzony zabieg może doprowadzić do spalenia włosów i ich zniszczenia. Jak poradzić sobie z włosami ekstremalnie zniszczonymi po trwałej ondulacji?

trwała1

W czym problem?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym tak naprawdę jest zabieg trwałej ondulacji. Podczas zabiegu ondulacji na włosy nakładany jest kwas tioglikolowy, który zapewnia trwały efekt skręconych włosów. Kwas wnika w strukturę włosa i poluzowuje mostki cysteinowe – czyli wiązania struktury włosa. To właśnie mostki cysteinowe są odpowiedzialne za kształt włosów. Aby uzyskać trały skręt należy je zatem poluzować i nadać im nową formę. Podczas trwałej ondulacji istnieje duże ryzyko, że jeśli kwas pozostanie na włosach zbyty długo to może on trwale uszkodzić strukturę włosa. Przez to włosy wyglądają na zniszczone i spalone. Ważne jest również, aby przygotowując włosy do ondulacji w odpowiedni sposób nawinąć pasma włosów na wałki. Włosy muszą być podzielone na niemal idealnie równa pasma i nawinięte na wałki na gładko. Każde zagięcie lub zbyt grube pasmo mogą spowodować, że fryzura  będzie wyglądała nieestetycznie, a kwas tioglikolowy nie wniknie w strukturę włosa w odpowiedni sposób. Włosy po trwałej ondulacji, która została nieprawidłowo przeprowadzona mogą zostać spalone, ich struktura zostanie uszkodzona przez co włosy będą się łamać, urywać i puszyć. Dodatkowo trwała ondulacja wpływa negatywnie na łuski włosy, powoduje, że nie są one domknięte, przez co włosy są narażone na utratę wilgoci, stają się przesuszone i zaczynają wyglądać nieatrakcyjnie. Negatywne skutki trwałej ondulacji zależą ponad to od typu włosów, które mają zostać poddane zabiegowi. Jeśli włosy są przesuszone, cienkie, zniszczone farbowaniem lepiej zrezygnować z zabiegu ondulacji. Jeśli zdecydujesz się na trwałą ondulację pamiętaj, aby przeprowadzić ją u profesjonalisty i osoby, która w odpowiedni sposób przeprowadzi sam zabieg oraz zregeneruje włosy po zabiegu.

trwala2

Regeneracja włosów po ondulacji

Jeśli włosy po ondulacji są mocno zniszczone nie da się już odbudować ich struktury, ale możesz dzięki odpowiedniej pielęgnacji poprawić ich wygląd. Konieczna jest również cierpliwość, nie osiągniesz spektakularnych efektów od razu po pierwszym zabiegu regeneracyjnym lub pielęgnacyjnym. Systematyczność i odpowiednia pielęgnacja wpłyną na poprawę kondycji włosów, jednak konieczny jest czas. Przede wszystkim włosy po trwałej należy nawilżać. Używaj więc produktów, które są przeznaczone do włosów zniszczonych i przesuszonych. Stosuj produkty na bazie naturalnych składników, aby dodatkowo nie obciążać włosów środkami chemicznymi. Konieczne jest również regularne stosowanie masek, które w składzie zawierają keratynę. Jest to naturalny budulec włosa, który dodatkowo pozwala domknąć łuski włosa, dzięki czemu nie tracą one swojej wewnętrznej wilgoci. Maski pozostawiaj na włosach nawet do 30 minut, aby składniki aktywne w nich zawarte miały możliwość dodarcia do wnętrza włosa. W ciągu dnia, aby włosy były lśniące i zdrowo wyglądające używaj serum do włosów suchych w mgiełce. Dzięki temu włosy nie będą zbytnio obciążone, ale zyskają ładny wygląd. Jeśli końcówki włosów są ekstremalnie zniszczone i przesuszone postaw na ich olejowanie. Już kilka kropel olejku do włosów wyraźnie odżywki twoje końcówki. Stosowanie masek, odżywek i olejów spowoduje, że włosy będą znacznie bardziej miękkie i delikatne, unikniesz też puszenia się. Możesz również poprosić swojego fryzjera o wykonanie zabiegu regeneracyjnego. Dobierze on odpowiednie kosmetyki do twoich włosów i zapewni włosom optymalne nawilżenie i odżywienie. Przy regularnych zabiegach tego typu, włosy odzyskają blask i zdrowy wygląd, nie będą się również tak łatwo łamać, kruszyć i zaginać. Jeśli włosy podczas trwałej ondulacji zostały mocno zniszczone, a końcówki są wyraźnie przesuszone koniecznie jest ich podcięcie. Dzięki temu pozbędziesz się partii włosów, która wygląda najgorzej. Obok pielęgnacji staraj się regularnie podcinać włosy, aby systematycznie ścinać te zniszczone przez ondulacje. Odpowiednia pielęgnacja to również nie narażanie włosów na dodatkowe przesuszanie. Staraj się myć włosy w momencie, kiedy będą one już mocno nieświeże, unikaj suszenia ich w wysokim temperaturach, aby dodatkowo nie wysuszać włosów. Jeśli wystawiasz włosy na działanie promieni słonecznych koniecznie używaj kosmetyków do włosów zawierających filtry UV, aby dodatkowo nie niszczyć swoich włosów. Niestety przy tego typu zniszczeniach musisz czekać cierpliwie, aż wszystkie zniszczone włosy zrosną, możesz poprawiać ich wygląd, ale nie możesz ich w pełni zregenerować.

trwała3