Suszenie włosów suszarką szkodzi?

4 stycznia 2018

Wydawać by się mogło, że suszenie włosów suszarką jest czynnością jak każda inna w co dziennej toalecie. Spieszymy się do pracy, szkoły, wyjścia i zależy nam, żeby włosy były jak najszybciej suche, ustawiamy więc suszarkę na największe grzanie i wydmuch i w 5 minut jesteśmy gotowe. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałyście się jakie konsekwencje może mieć takie traktowanie Twoich włosów? Dbasz o to, żeby nie przesuszać swojej skóry, chronić ją przez łuszczeniem i nie narażać na zniszczenie. A co z Twoimi włosami? Problemem nie jest sam fakt suszenia suszarką, ale robienie tego w umiejętny sposób, aby włosy były zdrowe i piękne.

suszenie_1

Sztuka suszenia włosów

                Już pierwsze czynności związane z suszeniem zaraz po umyciu włosów wpływają na ich kondycję i zdrowie. Mokre włosy są zdecydowanie bardziej wrażliwie ponieważ łuski włosów pod wpływem wody i ciepła ulegają rozpulchnieniu, otwierają się,  należy więc obchodzić się z włosami bardzo ostrożnie. Powinno się je delikatnie odsączyć przy użyciu ręcznika, jednak unikamy tarcia i szarpania – możemy połamać, powyrywać i uszkodzić swoje włosy. Nie zaleca się również długiego chodzenia w ręczniku na głowie – wilgoć wpływa negatywnie na naturalne Ph skóry głowy i może powodować szybsze przetłuszczanie się włosów u nasady oraz pojawienie się łupieżu. Po odsączeniu włosów przechodzimy do suszenia suszarką. Suszarkę powinno trzymać się w odpowiedniej odległości od głowy, aby nie poparzyć włosów oraz skóry głowy. Zaleca się ustawianie niższej temperatury i mniejszego wydmuchu powietrza – powinno być ono ciepłe, ale nie gorące. Jeśli czujemy, że powietrze z suszarki zaczyna parzyć, zmniejszamy temperaturę i/lub zwiększamy odległość suszarki od głowy. Ważne jest również, aby włosy były suszone zgodnie z ich kierunkiem wzrostu. Suszenie „pod włos” osłabia cebulki włosów i może doprowadzić do ich wypadania, nie wspominając już o fakcie, że nasza fryzura po takim suszeniu może wyglądać co najmniej oryginalnie. Suszenie zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów domyka również ich łuski keratynowe i zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętajmy również, że nie powinno się trzymać suszarki za długo w jednym miejscu, a strumień powietrza powinien być kierowany w różne miejsca. Modelowanie włosów należy rozpocząć dopiero po ich uprzednim podsuszeniu.

suszenie_2

Za gorące powietrze w suszarce – zagrożenia

Gorące powietrze wydobywające się z suszarki nie pozostaje bez wpływu na włosy. Strumień powietrza o zbyt wysokiej temperaturze podnosi łuski włosów i otwiera je, przez co środek włosa zaczyna być narażony na negatywne czynniki zewnętrzne, a naturalna wilgoć zawarta wewnątrz włosa ucieka, powodując ich przesuszanie. Może to wpływać na zwiększoną łamliwość włosów, ich kruszenie się oraz zwiększenie szorstkości. Dodatkowo przesuszone włosy stają się matowe i łatwiej się plączą, często stają się równie napuszone i trudno je ujarzmić.  Ponad to parzenie włosów niszczy zawartą w nich keratynę, czyli ich podstawowy budulec, przez co włosy rosną wolniej i są zdecydowanie słabsze, a końcówki włosów stają się rozdwojone. Efekty złej pielęgnacji nie są jednak widoczne od razu, jest to proces, który z dnia na dzień powoduje niszczenie naszych włosów. Codzienne narażanie włosów na nieodpowiednie suszenie w zbyt gorącym powietrzu będzie miało negatywny wpływ na ich wygląd i zdrowie.

 Czy rezygnować z suszenia suszarką?

Absolutnie nie! Wbrew niektórym opiniom, że włosy powinny wysychać same jest to dla nich równie niebezpieczne jak ich przegrzanie suszarką. Jak już wspominaliśmy mokre włosy są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia poprzez rozpulchnienie ich łusek. Dodatkowo mokre włosy łatwiej zbierają zanieczyszczenia z powietrza. Przebywanie przez długi czas z mokrymi włosami ma również negatywne skutki dla skóry głowy. Podobnie jak w przypadku łusek włosów, skóra pod wpływem wilgoci rozpulchnia się i staje się bardziej podatna na zagrożenia zewnętrzne. Wilgoć dodatkowo zmienia Ph skóry zmuszając ją do wydzielania większej ilości sebum. Powoduje to przetłuszczanie się włosów u nasady. Długotrwałe nie suszenie włosów  może uszkodzić głębsze warstwy naskórka skóry głowy i spowodować jej nadmierne łuszczenie się, przez co w naszych włosach pojawi się łupież. Prawdziwą zbrodnią jest również chodzenie spać z mokrą głową. Takie postępowanie powoduje plątanie się włosów , a co za tym idzie ich zaginanie się oraz łamanie. Dodatkowo należy pamiętać, że w naszych łóżkach żyją roztocza, dla których wilgotne i ciepłe środowisko jest idealnym miejscem dla rozwoju. Ich nadmiar może doprowadzić do rozwijania się alergii w obrębie skóry głowy, a co za tym idzie zmian skórnych oraz zapalenia mieszków włosowych.  Należy zatem suszyć głowę suszarką, ale trzeba robić to w sposób umiejętny, trzymając się powyższych zasad.

suszenie_3

Dobra suszarka to podstawa

Często spotykamy się ze stwierdzenie, że suszarka to tylko suszarka, wszystkie takie same i mają przede wszystkim wysuszyć nam włosy, a drogie modele jedynie naciągają nas na kolejne koszty. Nie zwracamy zbytniej uwagi na to jaki sprzęt posiadamy do domowego użytku. Jest to jednak bardzo duży błąd. Podobnie jak w każdej dziedzinie związanej z pielęgnacją ciała na rynku możemy znaleźć wiele różnych suszarek o różnych funkcjach. Nowoczesne suszarki posiadają właściwości, które wpływają  pozytywnie na kondycję naszych włosów. Jedną z podstawowych funkcji jest pielęgnacja jonowa, która umożliwia antystatyczne suszenie włosów minimalizując efekt elektryzowania się. Dodatkowo funkcja jonizacji wytwarza jony ujemne, które wpływają na wygładzenie łuski włosa, dzięki czemu włosy są bardziej lśniące i gładkie.  Bardzo ważne, aby suszarka posiadała również regulację siły nadmuchu i temperatury oraz automatyczny czujnik temperatury. Pierwsze elementy pozwalają na dobór odpowiedniej temperatury i wydmuchu, dzięki czemu unikniemy przegrzania i przesuszenia włosów. Natomiast czujnik temperatury automatycznie dobiera odpowiednią temperaturę do suszenia włosów, a gdy jest ona za wysoka obniża ją, dzięki temu włosy nie są przesuszone. Dodatkowymi elementami w dobrych suszarkach do włosów są dyfuzory i nasadki modelujące, które pomagają nam w uzyskaniu wymarzonej fryzury i objętości. Ostatnio na popularności zyskują również elementy ceramiczne w suszarkach, które pozwalają na suszenie włosów „od środka”, za pomocą ciepła podczerwonego, dzięki czemu włosy zachowując odpowiedni poziom nawilżenia. Złożoność funkcji w dobrych suszarkach pokazuje jak ważny jest dobór odpowiedniej, również do użytku domowego.

Źródła:
http://www.urodaiwlosy.pl
http://www.anwen.pl