Poznaj tajemnice szybkiego wypłukiwania się koloru z włosów po zabiegu koloryzacji

9 listopada 2023

Koloryzacja włosów to nie tylko moda, to prawdziwa sztuka. Koloryzacja włosów pozwala nam wyrazić siebie, podkreślić naszą osobowość i dodać nieco fantazji do naszego codziennego wyglądu. Jednakże, dla wielu z nas jednym z najważniejszych problemów jest utrzymanie intensywności koloru. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że po wizycie u fryzjera, kolor Twoich włosów bladł znacznie szybciej, niż się spodziewałeś? Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na to, że efekt koloryzacji utrzymuje się krócej, niż byśmy tego chcieli. Dziś zastanowimy się nad tym, co może wpłynąć na szybsze wypłukiwanie się koloru po zabiegu koloryzacji włosów.

Na zdjęciu widoczna jest sylwetka kobiety sfotografowana tyłem podczas zabiegu mycia głowy pod prysznicem.

Pielęgnacja po zabiegu

Prawidłowa pielęgnacja po koloryzacji jest kluczowa dla utrzymania intensywności koloru. Używanie specjalnych szamponów i odżywek przeznaczonych do włosów farbowanych może znacznie wydłużyć trwałość efektu. Warto również unikać gorącej wody podczas mycia włosów, ponieważ wysoka temperatura może przyspieszyć wypłukiwanie koloru lub zmieniać jego odcień. Zamiast tego, warto korzystać z letniej lub chłodnej wody. Zwróć uwagę również na twardość wody, zwarte w twardej wodzie minerały mogą wpływać na zmianę odcienia niektórych farb.

Stosowanie kosmetyków o zasadowym Ph

Kosmetyki o zasadowym pH, takie jak szampony i odżywki, mogą wpłynąć na szybsze wypłukiwanie się koloru po zabiegu koloryzacji. To dlatego, że zasadowe produkty mają tendencję do otwierania łusek włosów, co sprawia, że pigmenty koloru mogą łatwiej wypłynąć z włosa. W wyniku tego procesu kolor farby traci intensywność i trwałość, co może być szczególnie widoczne u osób, które regularnie używają zasadowych produktów do pielęgnacji włosów. Dlatego ważne jest, aby wybierać kosmetyki o odpowiednim pH, które pomogą zachować kolor włosów po zabiegu koloryzacji, a także korzystać z produktów zaprojektowanych specjalnie dla włosów farbowanych.

Częstotliwość mycia włosów i nadmierna stylizacja

Częstotliwość mycia włosów ma ogromne znaczenie dla utrzymania koloru. Im częściej myjesz włosy, tym szybciej kolor może zacząć blednąć. Dlatego wielu specjalistów rekomenduje ograniczenie mycia włosów do 2-3 razy w tygodniu. Jeśli musisz myć włosy codziennie, warto zainwestować w delikatne szampony i odżywki przeznaczone do włosów farbowanych. Unikaj również wysokich temperatur podczas stylizowania włosów, a jeśli nie musisz, zrezygnuj po koloryzacji z poddawania włosów zabiegom prostowania lub lokowania. Im wyższa temperatura urządzeń do stylizacji, tym farba może szybciej się utleniać.

Ekspozycja na słońce, chlor i sól

Słońce i chlor są dwoma wrogami trwałego koloru włosów. Niestety w tyle nie pozostaje również słona woda. Promieniowanie UV może powodować blaknięcie koloru, dlatego warto chronić włosy przed słońcem, nosząc nakrycia głowy lub stosując produkty z filtrem UV. Chlor obecny w wodzie basenowej może również przyspieszyć wypłukiwanie koloru, dlatego po kąpieli w basenie warto dokładnie spłukać włosy i zastosować odżywkę ochronną. Podobnie jak chlor, na włosy farbowane może oddziaływać sól. Dlatego po kąpieli w morzu lub oceanie koniecznie dobrze wypłucz swoje włosy. Chcąc przedłużyć trwałość koloru, możesz również przed kąpielami w słonej wodzie, stosować specjalnie przeznaczone do tego celu kosmetyki ochronne.

Stan włosów

Stan włosów ma ogromne znaczenie dla trwałości koloru. Włosy, które są przesuszone, zniszczone lub osłabione, gorzej trzymają kolor. Dlatego warto dbać o kondycję włosów, regularnie przycinając rozdwojone końcówki i stosując odżywki regenerujące.

Wysoka porowatość włosów

Włosy wysokoporowate to takie, które posiadają otwory i nieszczelności w łuskach włosowych, co sprawia, że łatwo wchłaniają i zatrzymują substancje, w tym kolor farby do włosów. Jednak paradoksalnie, włosy o wysokiej porowatości są także bardziej podatne na szybsze wypłukiwanie się koloru po zabiegu koloryzacji. To dlatego, że dzięki swojej strukturze wchłaniają farbę szybko, ale także ją tracą z równie dużą łatwością. Z tego powodu osoby z włosami wysokoporowatymi mogą doświadczać utraty intensywności koloru w krótszym czasie niż osoby z włosami o niższej porowatości. Aby zachować trwałość koloru na włosach wysokoporowatych, ważne jest stosowanie specjalnych produktów do pielęgnacji i regularna odnowa koloryzacji.

Czynniki hormonalne

Czynniki hormonalne także mogą wpłynąć na trwałość koloru. Zmiany w hormonach mogą wpłynąć na strukturę włosa i jego zdolność do utrzymania pigmentu. Nie bez znaczenia dla kondycji naszych włosów pozostaje również miesiączka. Istnieje kilka mechanizmów, które mogą sprawić, że kolor farby do włosów wypłukuje się szybciej w okresie miesiączki. Po pierwsze, hormony płciowe, takie jak estrogeny i progesteron, ulegają wahaniom w trakcie cyklu menstruacyjnego, co może wpłynąć na kondycję włosów. Wzrost poziomu progesteronu może powodować zwiększoną produkcję sebum, co z kolei może wpłynąć na „przyczepność” koloru do włosów. Ponadto, podczas menstruacji temperatura ciała kobiety może być nieco wyższa, co również może wpłynąć na trwałość koloru. Wyższa temperatura może przyspieszać proces wypłukiwania pigmentów z włosów, co skutkuje szybszym blaknięciem koloru. Dodatkowo niektóre kobiety podczas okresu mogą odczuwać wzmożone pocenie się, co może również przyczynić się do utraty koloru farby.

Kolaż 2 zdjęć. Na zdjęciu z lewej strony widać zniszoczne długie włosy, na zdjeciu z prawej strony widać natomiast włosy zdrowe oraz mocne.

Ciąża i okres połogu

Hormony odgrywają niebagatelną rolę w procesach zachodzących w organizmie kobiety, zwłaszcza w okresie ciąży i po porodzie. Te wahania hormonalne mogą znacząco wpłynąć na trwałość koloru włosów po zabiegu koloryzacji. W czasie ciąży poziom estrogenów wzrasta, co często przyczynia się do poprawy stanu włosów i zwiększa ich zdolność do zatrzymywania koloru. W wyniku tego koloryzacja może wytrwać dłużej i wydawać się bardziej intensywna. Jednakże, po porodzie, poziomy hormonów zazwyczaj wracają do normy, co może prowadzić do przyspieszonego wypłukiwania się koloru. To sprawia, że pielęgnacja włosów po ciąży staje się kluczowa, a stosowanie specjalistycznych produktów do włosów farbowanych może pomóc w zachowaniu koloru przez dłuższy czas. Warto także pamiętać, że każda kobieta reaguje inaczej na te zmiany hormonalne, więc indywidualna pielęgnacja i świadomość wpływu hormonów na trwałość koloru są niezwykle istotne.

Zadbaj o swój kolor

Wnioski są jasne – wiele czynników może wpłynąć na szybsze wypłukiwanie się koloru po zabiegu koloryzacji włosów. Jednakże, dbając o odpowiednią pielęgnację, unikając czynników szkodliwych i korzystając z usług profesjonalistów, możemy znacząco wydłużyć trwałość efektu koloryzacji. Niech piękne kolorowe włosy na dłużej pozostaną naszą wizytówką, wyrażającą naszą indywidualność i styl.

Źródło zdjęcia głównego: Freepik.com

Źródło zdjęć w artykule: Pinterest.com