Jak dbać o skórę głowy?

18 sierpnia 2022

Podczas codziennej pielęgnacji skupiamy się przede wszystkim na wyglądzie naszych włosów. Pragniemy, aby były one lśniące i zdrowo wyglądały. Ważne jest dla nas również, aby włosy były mocne i aby nie tracić ich zbyt wiele. Niestety mało uwagi poświęcamy na kondycję skóry głowy, czyli w rzeczywistości sedna problemu niesfornych włosów. Skóra głowy odgrywa znaczącą rolę w procesie budowania włosa i należy poświęcić jej szczególną uwagę.

Czemu skóra głowy jest tak ważna?

Skóra głowy ma priorytetowe znaczenie dla kondycji naszych włosów i tego, jak będą one wyglądały w długiej perspektywie czasu. Jeśli będzie ona zaniedbana, to w rzeczywistości włosy nie mają szans na szybkie rośnięcie, nie będą ani zdrowe, ani mocne i nie pozbędziemy się problemu wypadania włosów. Wynika to z faktu, że właśnie w skórze głowy znajdują się cebulki włosów, z których rosną włosy właściwe, czyli te widoczne na naszej głowie. To w cebulkach magazynowane są najbardziej istotne składniki odżywcze, witaminy oraz sole mineralne. Jeśli kondycja skóry głowy zostanie zaburzona, to niezbędne składniki do budowania włosów zostaną utracone z cebulek, co upośledzi ich zdolności budulcowe. Wtedy włosy mogą zacząć wypadać w większych ilościach, mogą być cienkie, ich struktura nie będzie równa i włosy będą łamliwe. Do tego może pojawić się łupież, łuszczenie się skóry, swędzenie, a do tego włosy będą się przetłuszczać.

Na zdjęciu widoczny czubek głowy kobiety oraz jej dłonie wsunięte we włosy. Zdjęcie ma zwrócić uwagę na skórę głowy. Wąski kadr.

Dlaczego skóra głowy może nie być zdrowa?

Jeśli nie ma widocznych oznak, że ze skórą głowy jest coś nie tak, to wydaje nam się, że jest ona zdrowa. Jednak czy na pewno? Na utratę równowagi skory głowy mają wpływ różne czynniki, od braku odpowiedniej higieny poprzez negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Do najbardziej znaczących zalicza się:

  • zaburzenie gospodarki hormonalnej;
  • stres i zaburzenia nerwicowe;
  • nadmierne wydzielanie się sebum lub jego brak;
  • stosowanie nieodpowiednich dla skóry i włosów kosmetyków;
  • przebywanie na słońcu, w słonej wodzie lub na wietrze przez wiele godzin bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Te i wiele innych czynników przyczynia się do zachwiania naturalnej bariery ochronnej skóry, co w rezultacie doprowadzi do pogorszenia się stanu skóry, cebulek włosów. Konsekwencją będą słabe, matowe i łamliwe włosy.

Jak pomóc skórze głowy?

Przede wszystkim konieczne jest zidentyfikowanie problemu i uświadomienie sobie, że skóra głowy może być problematyczna. W rzeczywistości wystarczy regularność w pielęgnacji oraz 4 proste kroki, które utrzymają odpowiednią kondycję skóry głowy, a co za tym idzie, sprawią, że włosy będą rosły zdrowe.

  1. Myj głowę letnią wodą – ciepła lub gorąca woda może przyczynić się do wymywania sebum, a to powoduje przesuszenie się skóry głowy. Woda powinna mieć temperaturę ciała lub nie przekraczać 38 stopni. Staraj się również nie kierować na skórę silnego strumienia wody, nie drap mocno skóry i nie pocieraj zbyt energicznie.
  2. Ziołowe wcierki do skóry głowy – jako wcierki doskonale sprawdzają się napary z ziół takich jak pokrzywa, tatarak, skrzyp czy łupian. Jest to ekologiczny sposób na przywrócenie równowagi skórze głowy. Napary z ziół stosuj 2-3 razy w tygodniu pozostawiając je u nasady włosów na minimum 30 minut.
  3. Masuj skórę głowy – jest to naturalny i przyjemny sposób na pobudzenie pracy cebulek włosów i „zrelaksowanie” skóry głowy. Szczególnie polecany, jeśli, kiedy chcesz przyspieszyć wzrost włosów oraz poprawić ukrwienie skóry, to masaż będzie idealny.
  4. Peelingi do skóry głowy – jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na poprawienie stanu skóry głowy. Nie tylko poprawiają one jej ukrwienie, ale również doskonale ją oczyszczają. Lepsze ukrwienie to sprawniejsza praca cebulek włosów.

Na zdjęciu widoczna kobieta z długimi, mokrymi blond włosami. Jej dłonie dotykają czubka głowy, aby zwrócić uwagę na skórę głowy. Kadr portretowy.

Zdrowa skóra najmodniejszym trendem

Zdrowa skóra głowy jest gwarantem pięknych i mocnych włosów. Jeśli odpowiednio i regularnie będziesz dbała o skórę głowy, pozbędziesz się problemu z wypadaniem włosów. Pamiętaj jednak o regularności. Widoczne zmiany w wyglądzie włosów pojawią się dopiero po około 6 miesiącach, więc konieczna jest wytrwałość. Dbanie o skórę głowy warto również połączyć z odpowiednią, zbilansowaną dietą, może to dodatkowo poprawić kondycję Twoich włosów.