Jak promienie słoneczne wpływają na włosy?

1 sierpnia 2022

Wakacje już trwają, słońce rozpieszcza nas niemal każdego dnia i z chęcią spędzamy czas na świeżym powietrzu. To właśnie latem najczęściej skupiamy się na ochronie przed słońcem, jednak często dbamy wyłącznie o naszą skórę, stosując kremy, podkłady czy balsamy z filtrem. Takiego samego, szczególnego zabezpieczenia wymagają nasze włosy, pomimo że uważa się je za „martwe”. Badania naukowe potwierdzają, że promienie słoneczne ingerują w strukturę włosa i mogą przyczynić się do pogorszenia ich kondycji.

 Na zdjęciu widoczna kobieta stojąca tyłem z długimi blond włosami rozwianymi przez wiatr i podświetlonymi słońcem. Kadr amerykański.

Jak promienie słoneczne wpływają na włosy?

Nie od dziś wiadomo, że promienie UV mają negatywny wpływ na skórę człowieka. Mało jednak mówi się o tym, że przez promienie słoneczne cierpią również nasze włosy. Nie mówimy tutaj wyłącznie o bladnięciu koloru, ale przede wszystkim o negatywnym oddziaływaniu na ich strukturę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Szkodliwe oddziaływanie promieni UV na włosy prowadzi do:

 • wysuszenia i niszczenia keratynowej osłony włosa;
 • utleniania białek lipidowych, które łączą łuski osłonki włosa;
 • rozkładu aminokwasów, które są głównym budulcem włosów;
 • wykruszania się substancji odżywczych odpowiedzialnych za połysk oraz gładkość włosa.

Samo promieniowanie UV można podzielić na bardziej i mniej szkodliwe dla włosów. Promieniowanie UVA wpływa na rozkład melaniny, a więc zmienia kolor włosów, zarówno naturalnych, jak i farbowanych. Może również negatywnie oddziaływać na osłonkę włosa. Zdecydowanie bardziej degradacyjne dla włosów jest promowanie UVB, które wnika aż do kory włosów i prowadzi do uszkodzenia białek keratynowych.

Na zdjęciu widoczna kobieta strojąca tyłem z włosami spiętymi w wysokiego koka. Dłonie kobiety układają się w kształt serca, w którym znajduje się słońce. Kadr amerykański.

Kolor włosów ma znaczenie

Nie można jednak generalizować niszczycielskiego wpływu promieni UV na włosy. Co ciekawe, na to, jak włosy reagują na promieniowanie słoneczne, ma znacznie ich naturalny kolor, a właściwie zawartość w nich melaniny. Zależność jest następująca: im więcej melaniny znajduje się we włosach, tym są one mniej podatne na utratę białka oraz wody podczas wystawiania ich na słońce. Melanina jest substancją, która ma zdolności pochłaniania promieni UV, zarówno UVA, jak i UVB, chroniąc tym samym białka budulcowe włosów.

Wchłanianie promieni słonecznych, a co za tym idzie degradacja aminokwasów może powodować wytwarzanie się wolnych rodników, które mają niszczycielski wpływ na białko włosów, w szczególności na keratynę. Melanina ma zdolność unieruchamiania wolnych rodników, przez co blokuje możliwość niszczenia keratyny, jest więc ona ważna w bezpośredniej ochronie włosów. Najwięcej melaniny mają w swoich włosach brunetki oraz posiadaczki naturalnie czarnych włosów. Takie włosy są najmniej podatne na uszkodzenia związane z negatywnym działaniem promieni UV. Trzeba jednak pamiętać, że różnego rodzaju zabiegi fryzjerskie, nieodpowiednia pielęgnacja i zabezpieczenie włosów latem wpływa na ubytek melaniny, który objawia się blaknięciem koloru włosów. Więc zabezpieczanie każdych włosów przed promieniami słonecznymi jest niezwykle ważne.

Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

Najbardziej oczywistą metodą jest osłanianie włosów przed słońcem za pomocą akcesoriów: plecionych lub bawełnianych kapeluszy, chust czy turbanów. Dobrym sposobem jest również splecenie lub upięcie włosów. Dzięki temu powierzchnia włosów wystawiona na działanie promieni słonecznych jest znacznie mniejsza. Przy częstym przebywaniu na słońcu w okresie letnim, najważniejsze jest jednak stosowanie odpowiednich kosmetyków, które zapewnią ochronę przed promieniami UV. Są one najważniejszą linią obrany dla włosa, która ma na celu zmniejszenie ilości pochłanianego promieniowania. Najlepiej stosować mgiełki oraz odżywki bez spłukiwania, które charakteryzują się ochroną na poziomie 30 SPF. Bardzo ważny jest skład kosmetyków chroniących, zwracaj uwagę, czy w produktach znajduje się przynajmniej jeden z wymienionych składników:

 • Tlenek cynku
 • Dwutlenek tytanu
 • Octocrylene
 • Octyl Dimethyl
 • Butyl Methoxydibenzoylmethane
 • Benzophenone-3
 • Benzophenone-4

 Na zdjęciu widoczna kobieta z długimi blond włosami lekko podniesionymi przez wiatr. Kobieta stoi przodem w oświetlonym słońcu polu zboża. Kadr amerykański.

Nie wolno zapominać, że poza różnego rodzaju filtrami kosmetycznymi, zdolność pochłaniania promieni słonecznych mają również substancje pochodzenia naturalnego, jak np. wyciągi z malin, czy z pestek ciemnego winogrona. Przy wyborze kosmetyków na lato, które mają chronić Twoje włosy, warto również zwrócić uwagę na zawartość przeciwutleniaczy. Niszczą one wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia się włosów.

Źródło zdjęć w artykule: Stock.