Wszystko co warto wiedzieć o dekoloryzacji włosów

6 czerwca 2019

Zmiana koloru włosów to ważna decyzja i każda kobieta marzy o tym, żeby po wyjściu od fryzjera wyglądać fenomenalnie. Co jednak jeśli wybrany przez nas kolor nie spełnia oczekiwań lub po prostu nie czujemy się w nim dobrze? Niejednokrotnie dekoloryzacja włosów jest jedynym wyjściem kiedy klientka, o ciemnym do tej pory włosach, które były regularnie farbowane zapragnęła zostać platynową blondynką lub powrócić do swojego naturalnego koloru. Dekoloryzacja włosów jest możliwa niemal na każdym typie włosów, jednak przed zdecydowaniem się na ten zabieg warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Źródło: hairstore.pl

Czym jest dekoloryzacja włosów?

Najprościej można powiedzieć, że dekoloryzacja włosów to zabieg fryzjerki, który ma na celu usunięcie z włosa ciemnych pigmentów zarówno z farby jak i tych naturalnie zawartych we włosach (w przypadku brunetek, szatynek, ciemnych blondynek). Zabieg tego typu można wykonać w dwojaki sposób przy pomocy dekoloryzatora lub poprzez rozjaśnianie. W pierwszym przypadku jeśli chcesz pozbyć się z włosów jedynie niechcianego lub nieudanego koloru fryzjer używa dekoloryzatora, który ma za zadanie ściągnąć z włosów cząsteczki farby. Pomimo, że jest to zabieg chemiczny to jednak mniej inwazyjny i ma umożliwić łatwiejsze wypłukiwanie koloru również podczas codziennego mycia głowy. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten należy kilkukrotnie powtórzyć, aby osiągnąć swój naturalny kolor włosów, ponieważ podczas jednego zabiegu uzyskujemy tylko kilkutonowe rozjaśnienie. Drugim sposobem jest użycie rozjaśniacza. Rozjaśnianie włosów jest zabiegiem chemicznym mocno ingerującym w strukturę włosa. Polega on na pozbyciu się z włosa sztucznych i naturalnych pigmentów poprzez aktywowanie procesu utleniania za pomocą specjalnie dobranych, profesjonalnych środków chemicznych. Rozjaśnianie włosów wykonuje się poprzez odpowiednie skomponowanie proszku rozjaśniającego oraz aktywatora, którym jest najczęściej woda utleniona. W zależności od tego jakich efektów oczekuje klientka fryzjer musi dobrać odpowiednie proporcje preparatów. Więcej o rozjaśnianiu włosów możesz przeczytać w naszym artykule „Rozjaśnione włosy bez uszkodzeń” (Rozjaśnione włosy bez uszkodzeń). Należy również pamiętać, aby rozjaśniania i dekoloryzacji włosów nie wykonywać samemu w domu. Profesjonalista przede wszystkim przed samym zabiegiem sprawdzi jaka jest kondycja włosów i jak bardzo zostały one uszkodzone poprzez brak odpowiedniej pielęgnacji lub wcześniejsze zabiegi. Dzięki temu będzie miał możliwość dobrania odpowiedniej ilości składników chemicznych do dekoloryzacji i nie zniszczy jeszcze bardziej włosów. Dodatkowo stylista fryzur zaleci odpowiednie zabiegi regeneracyjne, które powinno zostać wykonane po dekoloryzacji.

Źródło: kobieta.wp.pl

Od czerni do blondu?

Przede wszystkim podejmując decyzję o dekoloryzacji należy uświadomić sobie, że chociaż fryzjer jest zdolny, a profesjonalne kosmetyki fryzjerskie są genialnej jakości to cuda się nie zdarzają. Przejście od ciemnego koloru do platynowego blondu jest praktycznie niemożliwa podczas jednego zabiegu. W szczególności jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi włosami i zminimalizować zniszczenia, które powstają podczas zabiegu. Dekoloryzacja i rozjaśnianie powinno być procesem stopniowym, aby nie zniszczyć struktury włosa. Jak już wspominaliśmy rozjaśnianie polega na usunięciu z włosa pigmentu, a więc naturalnej ochrony cząsteczek keratyny. Podczas utleniania włosów za każdym razem dochodzi do uszkodzenia wiązań keratynowych i jest to proces nieodwracalny. Zadaniem fryzjera jest takie przeprowadzenia dekoloryzacji tak, aby zminimalizować niepożądane efekty. Ważne jest również, aby pamiętać, że podczas dekoloryzacji jednorazowo można rozjaśnić włosy jedynie o kilka tonów, a następnie zabieg należy powtórzyć. Nie ma możliwości zdjęcia koloru całkowicie podczas jednego zabiegu, ponieważ jest to niebezpieczne dla włosów jak i dla skóry głowy. Konieczna jest cierpliwość, a fryzjerzy zalecają powtarzanie zabiegu rozjaśniania w co najmniej tygodniowym odstępie czasu (w przypadku zejścia od koloru bardzo ciemnego do bardzo jasnego), aby włosy miały czas na regenerację. W przypadku ekstremalnych zmian koloru można również napotkać na niepożądane efekty takie jak: rudawy odcień po dekoloryzacji czy żółte lub pomarańczowe refleksy pomimo, że kolor miał być chłodnym blondem. Jest to całkowicie naturalne i nie należy na siłę z tym walczyć np. poprzez namawianie fryzjera, aby w tym momencie powtórzyć cały zabieg, tym bardziej jeśli występują one po pierwszym zabiegu. Włosy u różnych osób wykazują inne właściwości i mogą reagować na rozjaśniacz lub dekoloryzator w inny sposób. Fryzjer może również odmówić zabiegu jeśli włosy są bardzo zniszczone, cienkie, przesuszone i łamliwe – w tym przypadku pozbycie się z włosów melaniny czyli pigmentu, który chroni włosy między innymi przed szkodliwymi promieniami UV jest niezwykle niebezpieczne i może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia włosów. Pamiętajmy, że zadaniem fryzjera jest spełnienia oczekiwań klienta, ale w taki sposób, aby był on dla niego bezpieczny.

Źródło: kobieta.wp.pl

Pielęgnacja to podstawa

Dekoloryzacja i rozjaśnianie nie kończy się na zabiegu fryzjerskim. Aby utrzymać i wzmocnić efekt oraz zminimalizować negatywne skutki zabiegu należy zadbać o odpowiednią pielęgnację domową po zabiegu. Rozjaśnione włosy często stają się suche i puszące, konieczne jest zatem ich odpowiednie nawilżenie. Jednocześnie jeśli chcesz utrzymać jasny kolor konieczne jest stosowanie kosmetyków podbijających kolor i niwelujących żółte, niechciane refleksy. Odpowiednie nawilżenie i zregenerowanie włosów jest jednak priorytetem. Wybieraj zatem kosmetyki, które nie zawierają SLSów czy silikonów oraz innych składników chemicznych – postaw na naturalność i krótkie składy. Rozjaśnione włosy są znacznie bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne i znacznie łatwiej wchłaniają do wnętrza wszystkie składniki w tym również te chemiczne. Korzystaj przede wszystkim z odżywek i masek, które zawierają keratynę, oleje roślinne, jedwab, kaszmir czy kolagen, w szczególności jeśli używasz szamponów wzmacniających efekt rozjaśniania. Tego typu kosmetyki pomogą w domknięciu łusek włosa, a co za tym idzie zminimalizują utratę wilgoci z wnętrza włosa. Ważne jest również, aby w przypadku włosów rozjaśnionych maski oraz odżywki trzymać na włosach dłużej niż wynika to z zaleceń producenta – substancje odżywcze muszą mieć czas, aby wchłonąć się we włosy. Więcej o tym jak dbać o włosy rozjaśnione przeczytasz w artykule „ Mocno rozjaśnione włosy jak je regenerować i pielęgnować „