10 porad jak zadbać o zniszczone włosy

25 września 2019

Farbowanie, rozjaśnianie, wakacyjne słońce i słona woda, ale również jesienne deszcze i wiatr sprawiają, że nasze włosy niszczą się i przesuszają. Zniszczone włosy najlepiej regenerować u fryzjera, który oceni stan włosów oraz dobierze odpowiedni zabieg odbudowujący. Jednak z niewielkimi uszkodzeniami możemy poradzić sobie same w domowym zaciszu stosując się do kilku prostych porad.

 

1.Warkocz na dzień i na noc

Często pojawiają się opinie, że włosy niszczą się przede wszystkim przez związywanie i upięcia, jednak nie jest to do końca prawdą. Na pewno nieumiejętne wykonanie fryzury lub zbyt ciasno zaplecione włosy mogą mieć negatywny wpływ na ich kondycję. Jednak niewiele osób wie, że związanie włosów w niezbyt ciasny warkocz chroni je przed przesuszaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Włosy powinno splatać się zarówno na dzień jak i na noc. Dzięki temu unikniemy nadmiernego plątania się włosów, wyrywania np. o części garderoby czy poduszkę oraz ich łamania. Dodatkowo jeśli przed zapleceniem warkocza odżywisz lub delikatnie nawilżysz włosy olejkiem, po ich związaniu substancje odżywcze zawarte w tych produktach lepiej wchłoną się do wnętrza włosa.

2. Szczotkuj delikatnie

Szczotkowanie to najczęściej wykonywany przez nas zabieg pielęgnacyjny. Wymaga on więc odpowiedniej techniki, aby nie niszczyć włosów. Najważniejsze, aby nie szczotkować włosów mokrych. Woda rozpulchnia włos i podnosi jego łuski keratynowe, które osłaniają wewnętrzny trzon włosa. Przez to włosy są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Suche włosy rozczesuj bardzo delikatnie, nie szarp i nie próbuj na siłę rozczesać problematycznych miejsc. W pierwszej kolejności szczotkuj włosy od linii ucha w dół, na samym końcu rozczesz delikatnie czubek głowy. Staraj się jak najmniej „drapać” skórę głowy, aby nie pobudzić do pracy gruczołów łojowych. W przypadku włosów mocno zniszczonych lub kręconych zamiast szczotki do czesania użyj grzebienia z kości lub z drewna o szeroko rozstawionych, grubych zębach. Zaleca się szczotkowanie włosów 2 razy dziennie – rano i wieczorem – przez około 2 minuty.

3. Rozczesuj włosy z odżywką

Zniszczone włosy przede wszystkim trzeba odżywiać i nawilżać, aby ich struktura stała się gładsza i mniej łamliwa. Aby zapewnić optymalne warunki dla wchłonięcia się substancji odżywczych we włosy, po nałożeniu maski lub odżywki należy przeczesać delikatnie włosy. Pamiętaj, aby taką czynność wykonywać bardzo delikatnie, bo włosy mokre są bardziej podatne na uszkodzenia. Najlepiej do rozczesywania włosów z odżywką wybrać grzebień o szeroko rozstawionych zębach wykonany z naturalnych materiałów. Będzie on delikatniejszy dla włosów, a rozczesanie włosów będzie dużo łatwiejsze. Jeśli nie możesz rozczesać włosów z odżywką nie szarp i nie rwij na siłę. Odczekaj kilka minut, aż odżywka zacznie się wchłaniać i rozczesz włosy ponownie.

4. Susz włosy „z głową”

Niemniej ważne jak szczotkowanie jest odpowiednie suszenie włosów. Jeśli widzisz, że twoje włosy nie są w najlepszej kondycji zwróć uwagę na to jak suszysz swoje włosy. Zbyt wysoka temperatura ma bardzo negatywny wpływ na włosy. Po pierwsze zaraz po umyciu włosów delikatnie osusz je ręcznikiem, czekając aż wchłonięty zostanie nadmiar wody. Nie pocieraj i nie szarp włosów, ponieważ powoduje to uszkodzenia ich struktury oraz ich wyrywanie. Susz włosy delikatnie wybierając w miarę możliwości mniej gorący strumień powietrza. Suszarkę trzymaj około 10cm od włosów, aby nie powodować ich dodatkowego przesuszenia. Jeśli masz taką możliwość pozwalaj, co drugie mycie, aby włosy wysychały naturalnie.

5. Masuj skórę głowy

Zniszczone włosy poza skłonnością do łamania się i plątania mogą również charakteryzować się wzmożonym wypadaniem. Aby temu zapobiec i wzmocnić swoje włosy postaw na masaż skóry głowy. Delikatne punktowe uciskanie skóry głowy, masaże przeznaczonymi do tego narzędziami lub wykonywanie peelingów dla skóry głowy mają duży wpływ na kondycję włosa. Dzięki takim zabiegom skóra głowy jest lepiej ukrwiona i mniej spięta co pobudza do pracy cebulki włosów oraz pozwala na lepsze wchłanianie się odżywek czy masek w cebulki. Dodatkowo wpływają one pozytywnie na nasze samopoczucie, a jak wiadomo na stan włosów wpływ ma cały organizm. 

6. Dieta ma znaczenie

Na stan naszych włosów olbrzymi wpływ ma nasza codzienna dieta. Aby struktura włosa była mocna i mniej podatna na uszkodzenia musimy dostarczać naszemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych, lub suplementować ewentualne niedobory. Najważniejsze są witaminy A, E i C, dzięki nim włosy są zdrowe, mniej podatne na łamanie i wypadanie. Najwięcej witaminy A znajduje się w nieprzetworzonych tłuszczach mlecznych oraz w czerwonych warzywach i owocach. Witamina E znajduje się w pestkach i orzechach, zaś najlepszym źródłem witaminy C są owoce cytrusowe. Niemniej ważne są witaminy z grupy B, które możemy znaleźć w warzywach korzeniowych oraz w zielonych warzywach i owocach. Największy wpływ na kondycje włosów mają jednak nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w rybach i owocach morza. Pamiętaj, że aby włosy były zdrowe dieta musi być bogata i zrównoważona.

7. Olejki – lekiem na całe zło

Zniszczenia włosów często spowodowane są ich nadmiernym przesuszeniem. Powoduje to nie tylko ich plątanie, ale również zaginanie się, łamanie a z czasem wypadanie. Aby temu zapobiec postaw na olejowanie włosów specjalnie przeznaczonymi do tego olejkami. W drogeriach znajdziesz wiele produktów, które posłużą do nawilżenia włosów. Najlepsze to tego typu zabiegów są oleje z orzechów macadamia, oliwek, lnu, konopi, słodkich migdałów, kokosa. Zawierają one dodatkowo substancje odżywcze, które poprawiają kondycję włosów. Na co dzień najlepiej natłuszczać same końcówki włosów, aby ich nie przeciążyć. Jednak jeśli twoje włosy są bardzo zniszczone postaw na olejowanie włosów na noc – pamiętaj nie wykonuj tego zabiegu częściej niż raz na 2 tygodnie, aby nie obciążyć dodatkowo włosów.

8. Domowe sposoby z babcinej półki

Nasze babcie nie miały możliwości korzystania z nowoczesnych kosmetyków dobranych do rodzaju włosów, a mimo to cieszyły się długimi, pięknymi i zdrowymi włosami. Domowe mikstury z naturalnych składników mogą być najlepszym sposobem na zniszczone włosy. Płukanka z naparu pokrzywy świetnie wpływa na kondycję włosów i pobudza cebulki do pracy. Dodatkowo wzmacnia kolor i dodaje blasku. Maska z miodu i oliwy działa antyseptycznie, nawilża i odbudowuje strukturę włosów, a sam miód wpływa na przyspieszenie wzrostu włosów. Natomiast maska z banana i miodu zapewnia włosom odpowiednią dawkę witamin z grupy B i kwasów nienasyconych, które wpływają na ich strukturę i nawilżenie.

9. Chroń włosy przed pogodą

Przy bardzo zniszczonych włosach bardzo ważna jest ich ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Słońce, wiatr, mróz, deszcz – wszystkie te czynniki osłabiają strukturę włosa i sprawiają, że stają się one matowe, łamliwe i skłonne do plątania. Należy więc dbać o to, aby włosy były chronione. Nie wystawiaj ich na słońce – chroń włosy kapeluszem lub chustką najlepiej  w jasnych kolorach, aby nie pochłaniały promieni UV. Zimą noś czapkę, dzięki temu włosy nie będą narażone na mróz i wiatr. Jesienią i wiosną staraj nie narażać się włosów na wiatr i chroń je przed deszczem.

10. Zdecyduj się na zabieg

Jeśli kondycja twoich włosów jest bardzo słaba i widzisz, że  zniszczenia są na tyle duże, że domowe sposoby nie działają zdecyduj się na zabieg regeneracyjny u fryzjera. Zabiegi keratynowe, nanoplastia czy botoks dla włosów wpłyną pozytywnie na kondycję włosów domykając ich łuski i odżywiając wewnętrzną strukturę. Stylista fryzur oceni stopień zniszczenia włosów i dobierze odpowiedni dla nich zabieg.