Rozjaśnione włosy bez uszkodzeń!

14 września 2018

Blond jest nadal postrzegany jest jako symbol kobiecości. Odsetek kobiet posiadających naturalnie ten piękny kolor włosów jest niestety niewielki. Marzenia o byciu blondynka łączą się więc z koniecznością odpowiedniej koloryzacji, aby osiągnąć wymarzony odcień. Konieczne w tym przypadku jest również rozjaśnienie naturalnych włosów o kilka lub kilkanaście odcieni w zależności od posiadanego naturalnego kolory włosów. Podpowiemy jak rozjaśnić włosy, aby ich nie zniszczyć i cieszyć się pięknym kolorem przez długi czas!

rozjasnianie1

Źródło: https://www.mojavon.pl

Postaw na profesjonalizm

Przede wszystkim na wstępie należy zaznaczyć, że rozjaśnianie, aby było bezpieczne należy przeprowadzić u profesjonalisty. Fryzjer zna się na rzeczy i wie w jaki sposób rozjaśnić nasze włosy, aby pozostały one w dobrej formie. Rozjaśnianie włosów jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w salonach fryzjerskich, ponieważ blond jest najmodniejszym kolorem sezonów. Blond nigdy nie wychodzi z mody, o czym pisaliśmy w artykule „Blond – kolor, który nie wychodzi z mody”. Rozjaśnianie polega na umiejętnym pozbyciu się z włosów naturalnego pigmentu poprzez aktywowanie procesu utleniania za pomocą środków chemicznych. Nie wątpliwie jest to zabieg, który silnie ingeruję w nasze włosy i ich strukturę. Dlatego też nie powinien być on wykonywany za często, a w szczególności należy unikać rozjaśniania włosów u osób, które nie mają w tej kwestii doświadczenia. Profesjonalny fryzjer przede wszystkich określi kondycje włosów i dobierze odpowiednią ilość składników chemicznych. Utlenianie włosów wykonuje się przy pomocy proszku rozjaśniającego oraz aktywatora, którym jest woda utleniona. W zależności od oczekiwanych rezultatów należy dobrać odpowiednią ilość tych składników. Warto również wspomnieć, że produkty używane przez fryzjerów są kosmetykami profesjonalnymi, które zawierają różnego rodzaju składniki chroniące włosy przed uszkodzeniami. Dzięki temu unikniemy nadmiernego przesuszenia włosów i zniszczenia ich struktury. Nawet jeśli chcesz przejść od włosów bardzo ciemnych do ekstremalnie jasnych fryzjer biegły w rozjaśnianiu zrobi to tak, aby twoje włosy były zdrowe i piękne. Obecnie na rynku profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich pojawia się coraz więcej produktów, które poza rozjaśnianiem mają zdolności regenerujące oraz antyalergiczne jak na przykład Olaplex, o którym możecie przeczytać w wpisie „Olaplex czym jest i jak działa na włosy”.

rozjasnianie_3

Dlaczego rozjaśnianie może być niebezpieczne?

Nieumiejętne rozjaśnianie włosów, zbyt mocno skondensowana woda utleniona, może doprowadzić do całkowitego zniszczenia struktury włosa. Będą one ekstremalnie przesuszone, łamliwe, ze skłonnością do plątania się, a ich zapuszczenie stanie się niemal niemożliwe, bo końcówki będą się rwać i łamać. Wynika to z faktu, że melanina odpowiedzialna za kolor naszych włosów, jest naturalnym pigmentem zawartym w strukturze włosa, który pochłania promienie UV i dzięki temu chroni keratynę przed uszkodzeniem przez światło słoneczne. Rozjaśnianie jak już wspominaliśmy polega na usunięciu naturalnego pigmentu z włosa, a tym samym pozbawiamy keratynę jej naturalnej ochrony. Podczas nieumiejętnego utleniania włosów, może dojść do uszkodzenia wiązań keratynowych, które są naturalnym budulcem włosa. Keratyna tworzy włos poprzez powiązania strukturalne dwusiarczkowe, które występują w cysteinie. Mostki cysteinowe łączą się następnie w wiązania peptydowe, zwane spiralami, z których zbudowane jest białko keratynowe.  Zabieg rozjaśniania powoduje, że cześć tych wiązań zostaje zerwana i jest to proces nieodwracalny. Jeśli włosy zostaną utlenione nieprawidłowe istnieje ryzyko, że znaczna ilość mostków cysteinowych zostanie zniszczona, a co za tym idzie, struktura włosa zostanie zniszczona na zawsze. Nieprawidłowo rozjaśnione włosy będą nie tylko bardzo źle wyglądać, ale przede wszystkim będą one wyjątkowo narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Staną się mniej odporne na wysokie temperatury (przez co zabiegi modelowania staną się wyjątkowo uciążliwe) i wodę (włosy po myciu mogą się znacznie bardziej rwać).

rozjasnianie3

Pielęgnacja po rozjaśnianiu

Jeśli zdecydowałaś się na rozjaśnienie włosów i widzisz, że ich kondycja jest nieco gorsza niż miało to miejsce przed zabiegiem, musisz postawić na odpowiednią pielęgnację. Rozjaśnione włosy bardzo często stają się suche i puszące, zatem konieczne jest ich odpowiednie nawilżenie. Przede wszystkim wybieraj kosmetyki naturalne, które zawierają jak najmniej substancji chemicznych. Rozjaśniony włos jest znacznie bardziej podatny na wchłanianie wszystkich substancji do wnętrza, dlatego należy zrezygnować z dodatkowej chemii. Unikać należy przede wszystkim agresywnych szamponów myjących zawierających SLSy oraz silikony. Doskonale sprawdzą się natomiast delikatne szampony dedykowane dzieciom lub produkty oparte tylko na naturalnych wyciągach.  Już etap mycia głowy jest bardzo ważny dla włosów po rozjaśnianiu. Nie powinno się ich myć częściej niż 2-3 razy w tygodniu, bo tak jak wspominaliśmy są one bardziej podatne na działanie wody. Korzystaj również z odżywek i masek, które w swoim składzie zawierają keratynę, jedwab, kolagen czy kaszmir. Składniki te pozwolą domknąć łuski włosów i zatrzymają dodatkową utratę wilgoci z wnętrza włosa. Produkty odżywiające trzymaj na włosach znacznie dłużej niż zaleca producent na opakowaniu, nawet do 40 minut. Składniki aktywne muszą mieć czas, aby dotrzeć do środka włosa. Warto również korzystać z  odżywek bez spłukiwania w sprayu lub mgiełce, które stworzą na włosie warstwę ochronna i zahamują w ten sposób odparowywanie wody z wnętrza włosa. Jeśli masz długie włosy i zdecydowałas się na rozjaśnienie całości lub końcówek nie zapominaj o wcieraniu w końcówki olejków lub serum. Więcej o tym jak pielęgnować włosy rozjaśnione przeczytasz w artykule „Mocno rozjaśnione włosy – jak je regenerować i pielęgnować”.

rozjasnianie4