Jak dbać o włosy po zabiegu prostowania keratynowego?

11 września 2018

Prostowanie keratynowe przebojem weszło do salonów kosmetycznych. Coraz więcej kobiet decyduje się na ten zabieg regenerujący, aby cieszyć się lśniącymi, prostymi i zdrowymi włosami. Najczęściej na zabieg decydują się kobiety, które pragną cieszyć się prostymi, nie puszącymi się włosami na co dzień, bez konieczność ich codziennego prostowania. Aby efekty po prostowaniu keratynowym długo się utrzymywały trzeba poddawać włosy odpowiedniej pielęgnacji, o czym przeczytacie w tym artykule.

pkeratyna2

Czym jest prostowanie keratynowe

Keratynowe prostowanie włosów, zwane również brazylijskim prostowaniem to zabieg fryzjerski, który w ostatnich latach nieustannie zyskuje na popularności. W rzeczywistości wyprostowanie włosów jest niejako efektem ubocznym zabiegu, który zanika wraz z myciem i codzienną pielęgnacją. Głównym celem prostowania keratynowego jest maksymalne odżywienie i odbudowanie struktury włosa. Zabieg polega na nałożeniu na włosy odpowiedniego kompleksu substancji, które aktywizują działanie keratyny, czyli białka będącego naturalnym budulcem włosa. Przy zabiegu wysoka temperatura pozwala w pierwszej fazie na otworzenie łusek włosa, dzięki czemu mikrocząsteczki keratyny oraz inne minerały i witaminy zawarte w preparatach wnikają głęboko wewnątrz włosa. Następnie łuski włosa są domykane, dzięki czemu substancje aktywne pozostają w środku włosa i pobudzają go do regeneracji. Prostowanie keratynowe polecane jest osobą, które borykają się z przesuszonymi włosami. Dedykowane jest przede wszystkim włosom puszącym się, zniszczonym, matowym ze skłonnością do elektryzowania się. Ale również grubym, kręconym, wysokooporowym włosom, które trudno poddają się stylizacji. Więcej o zabiegu keratynowego prostowania pisaliśmy w artykule „Keratynowe prostowanie włosów”.

pkeratyna4p

Efekty po prostowaniu

Nieustająca popularność zabiegu przestaje dziwić, dzięki niemu możemy cieszyć się idealnie gładkimi i odżywionymi włosami przez bardzo długi czas. W zależności od początkowej kondycji włosów efekty mogą być na prawdę spektakularne. Prostowanie keratynowe zapewnia odżywienie włosów i ich regenerację poprzez domknięcie łusek włosów oraz wprowadzenie do  wnętrza włosów mikrocząsteczek keratyny czyli naturalnego budulca włosa. Po wykonanym zabiegu włosy stają się niezwykle gładkie poprzez uzupełnienie przez białko keratynowe ubytków we włosach. Dodatkowo włosy staja się bardziej elastyczne, ale również grubsze i mocno odżywione. Po tej terapii włosy nie puszą się i nie łamią, są lśniące, sprężyste i bardziej lejące, ale jednocześnie stają się bardziej podatne na modelowanie. Ważne jest również to, że włosy nie elektryzują się i stają się odporne na skręt nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Efekt prostowania keratynowego może utrzymać się na włosach nawet od 3 do 5 miesięcy w zależności od typu włosów ich gęstości i podatności na zabieg. Warto również podkreślić, że prostowanie keratynowe jest zabiegiem progresywnym. Oznacza to, że im częściej go wykonujesz tym efekty utrzymują się na włosach znacznie dłużej. Po dwóch, trzech zabiegach włosy zostają odżywione i odbudowane, a przy tym gładkie i jedwabiste nawet do pół roku. Jednak, aby cieszyć się tak długotrwałym efektem, należy je odpowiednio pielęgnować.

pkeratyna

Pielęgnacja

Trwałość zabiegu i efekty jakie osiągnęliśmy są przede wszystkim zależne od tego jak dbamy o włosy. Najważniejsze jest, aby nie myć głowy przez około 2-3 dni po zabiegu, aby składniki zawarte w preparatach do prostowania keratynowego miały szansę wniknąć w głąb włosa. Nie chodzi jedynie o mycie, ale również o ich długotrwałe moczenie i narażanie na dużą ilość wilgoci. Zrezygnuj więc przez pierwsze dni po zabiegu z basenu, pływania oraz sauny. Ważne jest również, aby przez około tydzień po zabiegu, nie narażać włosów na zagniatanie, należy zatem zrezygnować z ich wiązania, spinania czy zaplatania, jednak taką ostrożność należy zachować do pierwszego mycia, później można je już swobodnie spinać i dowolnie układać. Jeśli chcesz, aby efekt na włosach utrzymał się jak najdłużej, musisz zapewnić włosom „dostęp do keratyny”. Podczas codziennej pielęgnacji wybieraj produkty do włosów zawierających białko keratynowe w szczególności jeśli chodzi o maski i odżywki. Obecnie na rynku pojawiły się kosmetyki dedykowane włosom po zabiegu keratynowym, które zawierają dużą ilość tego białka. Jeśli maski i odżywki zawierające keratynę zbyt mocno wpływają na twoje włosy i zaobserwowałaś, że zaczęły się one puszyć, postaw na kosmetyki zawierające emolienty czyli składniki nawilżające.  Najważniejsze w pielęgnacji włosów po prostowaniu keratynowym jest to, aby nie dopuszczać do wypłukiwania keratyny z włosów. Należy zatem zrezygnować, ze wszystkich kosmetyków zawierających silikony, SLS/SLES (silne detergenty myjące oparte na sodzie), sól, alkohol . Kosmetyków z tymi składnikami nie polecamy również do włosów normalnych, nie poddanych zabiegowi, ponieważ przesuszają one włosy i pozbawiają je naturalnej wilgoci.

pkeratyna3