Keratynowe prostowanie włosów

7 marca 2019

Keratynowe prostowanie włosów – zabieg, który zmieni oblicze Twoich włosów

Od kilku lat na polskim rynku usług fryzjerskich króluje keratynowe prostowanie włosów. Obecnie jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów regeneracyjnych i odbudowujących zniszczone i przesuszone włosy. Dzięki niemu możemy cieszyć się odżywionymi i zdrowo wyglądającymi włosami przez długi czas. Jednak warto odpowiedzieć sobie na pytania, czym w rzeczywistości jest sławne keratynowe prostowanie włosów, jak wpływa na włosy oraz czy jest to zabieg odpowiedni dla wszystkich.


Źródło: zdrowie.pl

Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega?

Prostowanie keratynowe można tak naprawdę opisać jednym zdaniem – jest to profesjonalne uzupełnianie niedoborów keratyny w strukturze włosa, czyli naturalnego białka będącego jego podstawowym budulcem. Głównym celem zabiegu jest dogłębne odżywienie, zregenerowanie i wygładzanie struktury włosa. Jednak całość nie jest tak prosta jak się wydaje. Prostowanie keratynowe, zwane również brazylijskim jest zabiegiem, podczas którego na włosy nakładany jest specjalistyczny preparat z płynną keratyną. Włosy pokryte tym kosmetykiem są następnie prostowane odpowiednio dobraną prostownicą, która zostaje rozgrzana do 230 stopni Celsjusza. Tym samym cząsteczki keratyny są dosłownie wprasowywane we włosy. Dzięki temu wszelkie ubytki we włosie powstałe na skutek innych zabiegów chemicznych, nieodpowiedniej pielęgnacji czy kapryśnych warunków atmosferycznych zostają uzupełnione i niejako „zakolejone”. Powoduje, to że wewnętrzna struktura włosa jest chroniona przed niepożądanym działaniem czynników zewnętrznych. Warto również wspomnieć, że efekt idealnie wyprostowanych włosów, jest niejako efektem ubocznym zabiegu, a nie jego głównym celem. Produkty do keratynowego prostowania używane przez profesjonalnych fryzjerów nie zawierają jedynie cząsteczek keratyny, w skład produktów wchodzą również witaminy, antyoksydanty, wyciągi z roślin oraz kwasy tłuszczowe, które zapewniają włosom niezbędne składniki odżywcze i regeneracyjne. Wiele profesjonalnych produktów do wykonania tego typu prostowania zawiera również drobinki złota, które poza działaniem regenerującym i bakteriobójczym, zapewniają włosom piękny blask. W zależności od stosowanej po zabiegu pielęgnacji, struktury zniszczeń, grubości, długości i skrętu włosów zabieg utrzymuje się od 3 miesięcy nawet do pół roku. Jeszcze więcej o keratynowym prostowaniu dowiesz się z filmiku Kokosowej Tęczy, gdzie Kinga czyli Mobilny Fryzjer wykonuje keratynowe prostowanie i opowiada o zabiegu:

Dlaczego warto wykonać keratynowe prostowanie?

Keratynowe prostowanie włosów jest zabiegiem dedykowanym w szczególności osobom borykającym się z puszącymi się,  przesuszonymi, matowymi i widocznie zniszczonymi włosami. Tego typu zauważalne problemy stają się sygnałem, że w strukturze włosa brakuje naturalnej keratyny, która zostaje zniszczona i stopniowo wypłukiwana. Największą zaletą prostowania keratynowego jest odbudowanie struktury zewnętrznej włosa i wprowadzenie dużej ilości innych substancji odżywczych. Należy jednak pamiętać, że ów odbudowa nie ma sensu dosłownego – nie mobilizujemy włosów do wytwarzania nowej keratyny, a jedynie uzupełniamy ubytki w nich powstałe. Dzięki temu chroniona jest wewnętrzna struktura włosa. Jednocześnie za sprawą keratyny włosy stają się lejące, gładkie, lśniące nie odstają od nich niesforne kosmyki i tworzą gładką oraz błyszczącą taflę. Jednocześnie włosy stają się łatwiejsze do rozczesania i ułożenia, dzięki czemu oszczędzamy znacznie więcej czasu przy codziennych stylizacjach. Niewątpliwą zaletą keratynowego prostowania jest fakt, że włosy nie puszą się i nie elektryzują, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku długich włosów. Prostowanie keratynowe to zabieg, którego głównym celem jest odbudowanie i zregenerowanie struktury włosa, a nie jego wyprostowanie. Często na zabieg decydują się osoby, które chcą mieć idealnie wyprostowane włosy, o lejącej i błyszczącej strukturze, a dodatkowo uniesione i puszyste – trzeba pamiętać, że zmiana wyglądu włosów to dodatkowa, a nie główna zaleta.


Źródło: praca własna

Co warto wiedzieć o prostowaniu keratynowym?

Niewątpliwie prostowanie keratynowe to innowacyjna metoda, która pozwoli się cieszyć odbudowanymi i zdrowo wyglądającymi włosami. Trzeba jednak pamiętać, że mimo dużej ilości zalet prostowanie keratynowe to zabieg chemiczny i wprowadzamy do włosów substancje, które naturalnie w danym momencie nie występują we włosach lub istnieje ich znaczny brak. W związku z tym nie należy wykonywać go samemu w domu lub u niesprawdzonego fryzjera. Profesjonalista określi strukturę włosa, poziom zniszczeń i dobierze odpowiednie produkty, które pomogą, a nie zaszkodzą. Dodatkowo przy prostowaniu keratynowym używamy bardzo rozgrzanej, odpowiednio dostosowanej do zabiegu prostownicy – jej nieumiejętne użycie może spowodować spalenie lub ekstremalne przesuszenie włosów. Nie jest to również zabieg, który może być wykonany na każdym rodzaju włosów – jeśli włosy są bardzo przesuszone i zniszczone przez poprzednie zabiegi w szczególności rozjaśnianie to fryzjer po zapoznaniu się z kondycją włosów może odmówić wykonania zabiegu. Wynika to z faktu, że przy prostowaniu keratynowym traktujemy włosy bardzo wysoką temperaturą i może to pogorszyć, zamiast polepszyć ich kondycję. Wprowadzenie dodatkowej substancji na włosy powoduje również, że stają się one cięższe i bardziej lejące, przez co nie uniesiemy ich spektakularnie przy nasadzie, a fale lub loki mogą trzymać się znacznie krócej. Po samym zabiegu należy również zapomnieć o puszystości i objętości, włosy są gładkie, zdrowo wyglądające, lecz stają się mniej podatne na zabiegi mające zwiększyć ich objętość. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że odbudowa włosów nie kończy się na samym zabiegu i o włosy trzeba będzie odpowiednio zadbać. Efekt idealnie prostych włosów zaraz po zabiegu nie będzie utrzymywał się w nieskończoność, konieczne jest dbanie o włosy w domu, w szczególności ich dodatkowe prostowanie czy modelowanie. Keratyna wprowadzona we włosy podczas zabiegu będzie stopniowo wypłukiwana więc nie należy oczekiwać, że włosy będą wyglądały idealnie przez kolejne kilka miesięcy. Jeśli chcemy, aby nasze włosy zostały zregenerowane na długi czas należy dobrać odpowiednie kosmetyki do domowej pielęgnacji i trzymać się kilku podstawowych zasad:

  • 48 godzin po wykonanym zabiegu nie należy myć włosów, a nawet moczyć ich na basenie lub w saunie (keratyna i inne substancje odżywcze musza mieć czas, aby wniknąć w strukturę włosa)
  • do pierwszego mycia nie należy zaplatać, spinać lub związywać włosów, ponieważ może to spowodować ich zagięcie i odkształcenie
  • należy używać kosmetyków do włosów, które nie zawierają silikonów, SLS/SLES, soli lub alkoholu.
  • należy stosować kosmetyki pielęgnacyjne zawierające keratynę lub te przeznaczone do włosów po zabiegu prostowania keratynowego, aby wzmocnić efekt (znajdziesz je w dobrych drogeriach lub możesz je zakupić u swojego fryzjera, który doradzi i dopasuje preparat do indywidualnych potrzeb włosów).


Źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów marketingowych

W momencie zdecydowania się na zabieg keratynowego prostowania włosów, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Jeśli posiadane informacje nie są wystarczające zasięgnij porady profesjonalnego fryzjera. Odeśle on do sprawdzonych źródeł, gdzie dowiesz się o czego należy spodziewać się po zabiegu oraz jak wpłynie on na Twoje włosy.