Koloryzacja wielotonowa! Naturalnie wyglądający kolor, który dodaje blasku

15 lutego 2023

Wiele kobiet marzy o zmianie koloru włosów, jednak pragną również, aby wyglądał on naturalnie. Ważny jest również blask, refleksy i koloryzacja, która sprawia, że włosy wyglądają na zdrowsze, gęstsze i pięknie prezentują się w każdym świetle. Właśnie takie efekty osiągniesz dzięki koloryzacji wielotonowej, które obecnie jest najpopularniejszym sposobem na farbowanie włosów. Czym właściwie jest i jakie są jej rezultaty, dowiesz się już za chwilę.

Kolaż dwóch zdjęć. Na zdjęciu z lewej widać kobietę z długimi włosami w kolorze karmelowego blondu, który uzyskano dzięki koloryzacji wielotonowej. Na zdjęciu z prawej strony widoczna kobieta z falowanymi włosami w kolorze głębokiego brązu po koloryzacji wielotonowej.

Czym jest koloryzacja wielotonowa?

Koloryzacja wielotonowa jest nowoczesnym, szczególnym sposobem koloryzacji, którego głównym tajnikiem jest użycie przez stylistę fryzur przynajmniej dwóch kolorów bazowych. Są one dobrane w taki sposób, aby różnica pomiędzy odcieniami była jak najbardziej naturalna. Wielotonowa koloryzacja tak naprawdę daje wiele możliwości. Kolor może być ciemniejszy u nasady i przechodzić do końcówek, bardzo zbliżone barwy mogą się delikatnie przenikać na całej długości włosów, ale również fryzjer stylista może wykorzystać do koloryzacji bardziej kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Ten specyficzny rodzaj koloryzacji stosowany jest również w przypadku intensywnych kolorów, aby stały się one mniej płaskie. W tym przypadku stosuje się metodę farbowania trzema odcieniami tego samego koloru. Inny nakłada się u nasady, inny na długości włosów i jeszcze inny na końcówkach włosów. Coraz częściej kreatorzy trendów fryzjerskich zaliczają do koloryzacji wielotonowej również jej szczególne „odmiany” takie jak: sombre, ombre oraz balejaż.

Efekty i zalety koloryzacji wielotonowej

Największą zaletą koloryzacji wielotonowej jest prawdziwie trójwymiarowy efekt, dzięki czemu nawet bardzo cienkie włosy sprawiają wrażenie bardziej gęstych i zyskują optycznej objętości. Dodatkowo włosy, w których kolory delikatnie się przenikają, wyglądają bardzo naturalnie, nawet jeśli zaszaleliśmy z kolorem i postawiliśmy na całkowitą zmianę. Dodatkowo włosy po takim zabiegu wyglądają na zdrowsze, gęstsze i są zdecydowanie bardziej lśniące. Dobranie odpowiednich odcieni oraz barw podczas koloryzacji wielotonowej zależy przede wszystkim od oczekiwań klientki. Jednak doświadczony stylista weźmie również pod uwagę kondycję oraz naturalny kolor włosów, odcień karnacji oraz rodzaj i sposób strzyżenia. Zawsze przed zabiegiem powinna zostać przeprowadzona indywidualna konsultacja, aby efekt koloryzacji był jak najlepszy. Koloryzacja wielotonowa jest idealna dla osób, które marzą o spektakularnej objętości włosów. Szczególnie polecana jest osobom o cienkich i płaskich włosach. Oczywiście nie zmieni ona naturalnej gęstości, ale optycznie zwiększy ich objętość oraz wprowadzi we włosy „ruch”, dzięki rozpiętości tonalnej wybranego koloru.

Kolaż dwóch zdjęć. Na zdjęciu z lewej strony widoczna kobieta z brązowymi, długimi włosami z delikatnymi refleksami blond – efekt osiągnięty poprzez koloryzację wielotonową. Na zdjęciu z prawej strony widzimy tył kobiecej głowy z długimi włosami w naturalnie wyglądającym odcieniu brązu, po koloryzacji wielotonowej.

Jakie wyzwania stawia koloryzacja wielotonowa?

Koloryzacja wielotonowa, o czym trzeba pamiętać, jest profesjonalnym i zaawansowanym zabiegiem fryzjerskim. Wymaga on przede wszystkim precyzji oraz czasu. Zabieg w zależności od długości włosów może potrwać nawet do 4 godzin. Koloryzacja wielotonowa, w przypadku chęci diametralnej zmiany koloru, może wymagać również innych specjalistycznych zabiegów fryzjerskich, takich jak dekoloryzacja lub prepigmentacja. Dekoloryzacja jest niezbędna przede wszystkim w przypadku, gdy pragniemy osiągnąć bardzo jasny blond lub pastelowe, kolorowe odcienie. W przypadku tak inwazyjnych zabiegów koloryzacyjnych konieczne jest również poddanie włosom zabiegom regeneracyjnym. O tym, jakie zabiegi najlepiej dobrać do danych włosów powinien zadecydować fryzjer, który dobierze najlepszy sposób regeneracji, aby dodatkowo nie obciążyć włosów.

Źródło zdjęć w artykule i zdjęcia głównego: Pinterest.