Mezoterapia skóry głowy w walce z wypadaniem włosów

25 lipca 2018

Mezoterapia jest zabiegiem niezwykle popularnym w świecie medycyny i kosmetyki estetycznej. Jej działanie zostało potwierdzone w walce ze zmarszczkami, celulitem lub wiotką skórą. Od niedawna mezoterapię stosuje się również przy problemach związanych z wypadaniem włosów. Rezultaty widoczne są już po kilku zabiegach, włosy nie tylko mniej wypadają, ale również zaczynają odrastać.

mezoterapia1

 

Czym jest mezoterapia skóry głowy?

Mezoteriapia skóry głowy wygląda podobnie jak w przypadku każdego fragmentu skóry na którym jest wykonywana. Różnice związane są przede wszystkim z substancjami aktywnymi, które są wprowadzane w tkankę podskórna. Mezoterapia polega na wprowadzaniu w głębokie warstwy skóry odpowiednich substancji kosmetycznych, które doprowadzą do poprawy kondycji skóry głowy oraz wzmocnią cebulki włosów. Możemy rozróżnić dwa rodzaje mezoteriapii: bezigłową oraz igłową przy profilaktyce wypadania włosów stosuje się przede wszystkim mezaterapię igłową. W przypadku pierwszej substancje czynne wprowadzane są w głąb skóry za pomocą odpowiednio spreparowanych impulsów elektrycznych. W drugim przypadku składniki aktywne są bezpośrednio wstrzykiwane w głąb skóry za pomocą niezwykle cienkiej igły lub igieł. Oby dwa zabiegi powinny być wykonywane u specjalistów dermatologów lub w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych – substancje czynne muszą być odpowiednio dobrane i wprowadzone w odpowiedni sposób w warstwy skóry głowy, bez uszkodzenia cebulek i trwałego uszkodzenia skóry. Podczas nakłuwania skóry głowy powstają mikrokanaliki, przez które wprowadzane są substancje, osoba niemająca doświadczenia w mezoteriapii igłowej może wprowadzić w skórę również bakterie czy inne drobnoustroje i uszkodzić naszą skórę. Nakłuwanie skóry głowy oraz wprowadzenie substancji aktywnych przyspiesza produkcję kolagenu – naturalnego składnika budulcowego włosów oraz elastyny pomagającej zachować zdrową skórę głowy. Mezoterapia igłowa stosowana jest przede wszystkim w profilaktyce łysienia gdzie poprzez przywrócenie odpowiedniego krążenia skóry głowy stymulowany jest wzrost włosów.

mezoterapia2

Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?

Przede wszystkim zabieg taki przeprowadzany jest u lekarza dermatologa, który uprzednio odnajdzie przyczynę łysienia. Kiedy łysienie staje się procesem zaawansowanym w głębokie warstwy skóry wprowadzane są odpowiednio dobrane substancje odżywcze takie jak pochodne pentanolu, minoksydyl, krzemionka, witaminy, środki przeciwzapalne i regenerujące strukturę włosa. Nie wystarczy jeden zabieg, przeprowadzane są one w seriach, a ich ilość i częstotliwość zależy od potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania łysienia. Zabiegi mezoterapii można podzielić na dwie fazy, Pierwsza jest bardzo intensywna i jej celem jest zniwelowanie zmian chorobowych. Druga faza służy podtrzymaniu efektów i zazwyczaj wykonywana jest raz na miesiąc przez okres około 6 miesięcy. Trzeba pamiętać, że zabieg może być bolesny, a po nim mogą występować miejscowe zaczerwienienia i opuchnięcia. Jest to jednak stan przejściowy i dolegliwości powinny ustąpić po kilku dniach.

mezoterapia5

Dla kogo mezoteriapia?

Zabieg dedykowany jest przede wszystkim osobom, które zostały dotknięte łysieniem androgenowym oraz plackowatym ponieważ w tych przypadkach możemy osiągnąć najbardziej spektakularne efekty. Mezoterapia może być również stosowana u osób, które zaczęły tracić włosy w przypadku problemów z krążeniem, zmian hormonalnych np. wywołanych ciążą oraz w przypadku czynników mechanicznych (konieczność ogolenia głowy). Jeśli chcesz wykonać zabieg mimo, że łysienie cię nie dotyczy, ale włosy są znacznie osłabione lub tracisz je sezonowo, wtedy zdecyduj się na mezoterapię bezigłową. Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o uczuleniach oraz alergiach, ponieważ przeciwwskazaniem do wykonania mezoteriapii jest alergia, na któryś ze składników. Dodatkowo zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz przy ropnych stanach zapalnych skóry głowy oraz opryszczce.

mezoterapia4