Jak pielęgnować włosy po zabiegu prostowania keratynowego?

30 listopada 2021

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który od kilku lat jest niezwykle popularny. Dzięki niemu włosy nie tylko wyglądają pięknie, są lśniące i idealnie proste, ale przede wszystkim ich struktura jest odbudowana, a wnętrze włosa odżywione. Efekt zabiegu prostowania keratynowego utrzymuje się na włosach od 3 do 6 miesięcy. Jednak, żeby cieszyć się idealnymi włosami przez tak długi okres, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja włosów po prostowaniu.

Keratynowe prostowanie

Na wstępie warto przypomnieć, czym jest keratynowe prostowanie włosów. Zabieg oryginalnie nazywany brazylijską kuracją keratynową ma na celu dogłębne odżywienie i regeneracje włosów poprzez odbudowanie struktury wiązań keratynowych. Keratyna to naturalny budulec włosów. Podczas codziennych zabiegów – suszenia, mycia, lakierowania – keratyna stopniowo wykrusza się z włosów, przez co stają się one cieńsze, bardziej podatne na złamania i uszkodzenia. Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który doskonale uzupełnia niedobory keratyny we włosach. Dzięki niemu włosy są lśniące, gładkie, lejące i sprawiają wrażenie grubszych. Efektem ubocznym tego zabiegu są również proste włosy, które tworzą idealną taflę. Jeśli chcesz przez wiele tygodni cieszyć się efektami keratynowego prostowania, musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów po zabiegu.

Jeśli chcesz poczytać więcej o samej istocie zabiegu jakim jest keratynowe prostowanie, kliknij tutaj

Źródło zdjęcia: Stock

Keratynowe prostowanie, a zniszczenie włosów

Wiele osób zadaje nam pytanie, czy keratynowe prostowanie jako zabieg chemiczny, nie niszczy włosów. Otóż nie. Zabieg keratynowego prostowania włosów w Warszawie jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Dopiero po kilku miesiącach od wykonania zabiegu kondycja włosów może się nieco popsuć, ale wynika to z naturalnego wypłukiwania się wiązań keratynowych. Włosy powracają po prostu do stanu sprzed zabiegu. Należy również pamiętać, aby przed prostowaniem keratynowym włosy odpowiednio przygotować, czyli na przykład podciąć bardzo zniszczone końcówki. Dobrze również, jeśli włosy przed zabiegiem nie są poddawane bardzo inwazyjnym zabiegom chemicznym lub mocnemu rozjaśnianiu. Przyjmuje się, że minimum 2 tygodnie przed keratynowym prostowaniem, włosy powinny odpocząć od inwazyjnych zabiegów i koloryzacji.

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?

Zanim skupimy się na pielęgnacji włosów po zabiegu, warto wspomnieć o kilku podstawowych zasadach, do których należy się dostosować przez pierwsze trzy dni po zabiegu.

  • Po pierwsze, w pierwszych dniach po keratynowym prostowaniu włosów nie powinno się myć. Keratyna musi mieć czas, aby dobrze wchłonąć się we włosy i wniknąć w ich strukturę. Włosy nie mogą być mokre, bo wtedy są bardziej podatne na uszkodzenia i keratyna może się wypłukać.
  • Po drugie, zrezygnuj ze wszystkich aktywności, które mogą spowodować, że Twoje włosy będą mokre lub wilgotne. Basen, sauna, a nawet siłownia, nie są wskazane w tym czasie. Podobnie jak przy zakazie mycia włosów, tak że tutaj keratyna może nie mieć wystarczającego czasu, aby się wchłonąć, jeśli włosy zostaną zamoczone.
  • Po trzecie, nie spinaj, nie zaplataj i nie związuj ciasno włosów. Najlepiej, jeśli w pierwszych dniach będziesz nosiła je rozpuszczone. Po samym zabiegu włosy są bardzo podatne na odgniecenia i zagięcia. Jeśli je podepniesz, mocno zwiążesz lub zapleciesz, mogą się one trwale odkształcić.

Po pierwszych 3-4 dniach, kiedy będziesz stosowała się do powyższych zasad, keratyna wniknie już w strukturę włosa i pozwoli Ci, cieszyć się pięknymi włosami. Teraz czas na odpowiednią pielęgnację. Włosy po keratynowym prostowaniu wymagają nieco więcej uwagi. Przede wszystkim musisz używać lekkich szamponów i masek, które nie obciążą dodatkowo włosów. Obecnie na rynku drogeryjnym z łatwością znajdziesz maski, szampony i odżywki, które są dedykowane włosom po keratynowym prostowaniu. Szczególną uwagę zwracaj na skład kosmetyków i unikaj produktów, które w swoim składzie mają alkohole, detergenty i silne substancje myjące. Najlepiej zdecydować się na kosmetyki naturalne pozbawione SLSów, soli oraz innych wysuszających substancji. W pierwszych tygodniach po keratynowym prostowaniu włosów możesz myć włosy szamponami dedykowanymi dzieciom – mają one prosty i naturalny skład, a co za tym idzie, nie będą obciążać delikatnych włosów. Warto również postawić na odżywki i maski, które zawierają drogocenne olejki, witaminy i składniki odżywcze. Raz na jakiś czas warto również udać się do fryzjera, aby wykonać na swoim włosach zabieg odżywczy, który zawiera w swoim składzie keratynę. Dzięki temu efekty keratynowego prostowania włosów utrzymają się przez wiele tygodni.

Możesz również zapytać swojego stylistę fryzur o profesjonalne kosmetyki, które przedłużają efekt po keratynowym prostowaniu. Marka Alfaparf, z którą współpracujemy, niedawno wprowadziła na rynek kosmetyki z linii Lisse Design. Szampon oraz odżywka, posiadają właściwości, które wpływają na przedłużenie efektu prostowania. Odżywka oraz szampon są wzbogacone o olejek babassu, który ułatwia rozczesywanie oraz tworzy na włosach filtr ochronny, który niweluje łamanie się i rozdwajanie. Kosmetyki nie zawierają parabenów oraz siarczanów. Dodatkowo w odżywce znajdują się cząsteczki keratyny.

Źródło zdjęcia głównego: Stock