Słońce i włosy. Jak dbać o nasze włosy podczas urlopu?

17 lipca 2023

Lato jest wyjątkowo trudnym okresem dla włosów, ponieważ są one narażone na oddziaływanie wysokich temperatur, słońca, wiatru, chloru i soli morskiej. Wymagają one zatem odpowiedniej pielęgnacji oraz szczególnej uwagi, aby zachować ich dobrą kondycję i zdrowy wygląd, również po urlopie. Wakacyjny wyjazd to czas naszego odpoczynku, co oznacza, że w tym czasie powinniśmy zapewnić wypoczynek również naszym włosom. Zobacz, jak zadbać o włosy podczas urlopu.

Kolaż dwóch zdjęć. Na zdjęciu z lewej strony widać kobietę siedzącą na plaży z długimi falowanymi włosami. Ujęcie tyłem. Na zdjęciu z prawej strony widoczna jest kobieta stojąca tyłem przed wejściem na plaży w ujęciu portretowym, kobieta ma bujne, długie włosy.

Lato i włosy, czyli duet nieidealny

Lato jest trudnym okresem dla włosów, ponieważ są one narażone na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr, chlor czy sól morska. Ważne jest więc, aby włosy nie tylko odpowiednio przygotować przed wyjazdem na urlop, np. poprzez wykonanie na nich profesjonalnego zabiegu regeneracyjnego, ale trzeba również chronić je w odpowiedni sposób.

  • Chroń włosy przed długą ekspozycją słoneczną – staraj się nie wystawiać włosów przez wiele godzin na oddziaływanie promieniu UV. Zakrywaj je za pomocą kapelusza, chusty lub turbanu oraz stosuj kosmetyki do włosów z filtrem UV.
  • Używaj odpowiednich kosmetyków – latem stosowanie odpowiednich kosmetyków do włosów jest niezwykle znaczące. Powinny być one lekkie i nawilżające. Dobrze jest postawić na olejki, mleczka i mgiełki nieobciążające włosów i chroniące przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Myj włosy po kąpieli w basenach, morzu, oceanie –chlor, ale również sól morska mogą uszkodzić strukturę włosów, dlatego należy je dokładnie spłukać, a najlepiej umyć po wakacyjnej kąpieli.
  • Unikaj suszenia włosów suszarką – latem warto suszyć włosy naturalnym, ciepłym powietrzem, aby dodatkowo ich nie przesuszać gorącym i silnym powietrzem suszarki.
  • Chroń włosy przed wiatrem – wiatr może powodować przesuszanie i rozdwajanie się końcówek, dlatego warto zabezpieczyć włosy chustą, kapeluszem lub odpowiednio je zaplatając.

Kolaż dwóch zdjęć. Na zdjęciu z lewej strony widać tył kobiecej głowy z zaplecionymi w luźnego kłosa włosami. Na zdjęciu w prawej strony widać natomiast kobiecy profil z włosami spiętymi w lekko niedbałego, wysokiego koka.

Promienie UV i ich wpływ na włosy

Promienie UV mają niestety negatywny wpływ na nasze włosy i mogą prowadzić do ich wyniszczenia. Słońce jest jednym z czynników zewnętrznych, które mogą uszkodzić strukturę włosów i powodować ich wysuszenie, łamliwość i matowość. Promienie UV są szczególnie szkodliwe dla włosów, ponieważ przyczyniają się do uszkodzenia białek i wiązań keratynowych, co doprowadza do zniszczenia naturalnej bariery ochronnej włosów. W rezultacie włosy stają się suche, łamliwe oraz bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Promienie UV niszcząc osłonkę włosa, doprowadzają również do pogorszenia się stanu rdzenia włosa. Poprzez otwarte łuski włosa do ich wnętrza z łatwością dostają się zanieczyszczenia, słona woda oraz inne niebezpieczne substancje.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Jedno jest pewne, włosy koniecznie trzeba chronić przed słońcem, tak samo jak podczas letnich dni ochraniamy naszą skórę. Przede wszystkim dostosować należy codzienną pielęgnację. Nie obciążaj włosów kosmetykami z silikonami, postaw na naturalne, lekkie kosmetyki, aby zapewnić ich ochronę i zdrowy wygląd. Stawiaj na te, które w swoim składzie mają odpowiednie filtry UV. Pamiętaj również, aby, szczególnie na plaży, zakrywać włosy. Doskonale sprawdzą się w tej roli kapelusze, chusty oraz turbany. Jest to ważne szczególnie w godzinach pomiędzy 10.00, a 16.00, kiedy to promienie słoneczne są najsilniejsze. Niezwykle istotne podczas letniego wypoczynku jest również dbanie o skórę głowy. Skóra głowy jest równie wrażliwa na działanie słońca, jak włosy, dlatego należy zabezpieczać ją odpowiednio przystosowanymi do tego kosmetykami z filtrem UV. Pamiętaj również, że ważne jest, aby dostosować kosmetyki pielęgnacyjne do typu i potrzeb Twoich włosów. Zdrowe i odpowiednio chronione włosy będą wyglądać zdrowo i lśniąco niezależnie od wakacyjnej pogody.

Kolaż dwóch zdjęć. Na obu zdjęciach widać kobiety z włosami zakrytymi słomkowymi kapeluszami.

Źródło zdjęć w artykule oraz zdjęcia głównego: Pinterest.