Jak pokonać elektryzujące się włosy

30 września 2020

Zima zbliża się małymi krokami. Robi się chłodniej z dnia na dzień, a już za kilka dni możemy spodziewać się pierwszych przymrozków. Powoli zaczynamy zakładać swetry czy otulać się szalikami, a w naszych domach rozpoczyna się sezon grzewczy. Niestety to wszystko wpływa na nasze włosy, które w chłodniejszych miesiącach zaczynają się niesfornie elektryzować. Jak sobie poradzić z elektryzującymi się włosami, jak je ujarzmić i sprawić, żeby wyglądały pięknie? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!

Źródło: luxyhair.com

Czemu włosy się elektryzują?

Zakładając niektóre ubrania, szczególnie te ze sztucznych włókien możesz zauważać, że włosy niemal przyklejają się nie tylko do ubrania, ale również do twarzy i głowy, lub sterczą, chcąc się „przytulić” do rzeczy znajdujących się obok Ciebie. Takiemu zjawisku sprzyja przede wszystkim brak odpowiedniego nawilżenia włosów. Są one wówczas szorstkie i przesuszone, co potęguje niepożądane elektryzowanie się. Można zauważyć, że elektryzowanie się włosów występuje szczególnie zimą, kiedy spędzamy dużo czasu w ogrzewanych pomieszczeniach, kiedy wychodzisz na mroźne powietrze, zakładasz sweter lub czapkę. Szczególnie wtedy włosy narażone są na przesuszenie. Do spotęgowania elektryzowania się włosów, może przyczynić się również niewłaściwa pielęgnacja, w szczególności suszenie ich suszarką, czesanie nieodpowiednią szczotką lub niepoprawne mycie włosów. Bardziej naukowo ten proces można wyjaśnić jako elektryczność statyczną oraz zdolność do przemieszczania się elektronów pomiędzy różnymi środowiskami, suche i zimne powietrze ułatwia ten proces.

Źródło: relax.by

Sposoby na elektryzujące się włosy

Z elektryzującymi się włosami można sobie poradzić. Odpowiednia pielęgnacja oraz zadbanie o dobre nawilżenie zniwelują ten problem. Włosy będą wtedy lśniące i zdrowe, przestaną się również nadmiernie plątać. Przedstawiamy kilka sposobów na elektryzujące się włosy.

  1. Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja

Włosy, które są zniszczone i przesuszone stają się najbardziej podatne na elektryzowanie się. Co za tym idzie w pierwszej kolejności musisz zadbać o ich kondycję. Stosuj kosmetyki dedykowane dla Twojego rodzaju włosów, w szczególności takie, które zapewnią odpowiednie nawilżenie. Jeśli zauważyłaś, że włosy są zniszczone i osłabione, koniecznie postaw na ich regenerację. Odpowiednio dobrany szampon, odżywka oraz maska powinny przywrócić im elastyczność i odbudują ubytki w strukturze włosa. Przy włosach farbowanych, w szczególności rozjaśnianych bardzo ważne jest ich odpowiednia ochrona i nawilżenie. W tym przypadku chroń je za pomocą kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV oraz zapobiegających wypłukiwanie koloru.

  1. Kosmetyki do włosów elektryzujących się

Na rynku coraz częściej można znaleźć kosmetyki, które dedykowane są włosom się elektryzującym. Można znaleźć między innymi spraye i odżywki, które nawilżają pasma włosów i redukują ich elektryzowanie się.  Najszybszym domowym sposobem jest delikatne spryskanie włosów lakierem, jednak ten sposób polecamy tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy zależy nam na szybkim ujarzmieniu włosów.

  1. Odpowiednie suszenie włosów

Najlepszym sposobem suszenia włosów, aby się nie elektryzowały jest suszenie ich powoli, bez użycia suszarki. Jednak mało kto, może pozwolić sobie na co dzień, aby włosy wysychały przez kilka godzin. Jeśli chcesz uniknąć elektryzowania się włosów używaj suszarki z chłodnym nawiewem – gorące powietrze z suszarki dodatkowo przesuszy włosy i spotęguje elektryzowanie. Najlepiej, jeśli do suszenia włosów będziesz używała suszarki z jonizacją powietrza, ona zniweluje puszenie się włosów.

  1. Czesz się z głową

Jeśli masz problem z elektryzującymi się włosami, unikaj używania plastikowych szczotek czy grzebieni. Plastik, który w szczotkach często jest połączony z gumą, która znacznie potęguje elektryzowanie się. Najwygodniej, jeśli zdecydujesz się na szczotkę z naturalnego włosia. Powinny one mieć szeroki rozstaw zębów i najlepiej, jeśli wykonane są z naturalnych surowców np. z drewna.

  1. Szybki sposób

Jeśli potrzebujesz bardzo szybko poradzić sobie z elektryzującymi się włosami, gdy jesteś poza domem i nie masz innej możliwości, to najprościej, jeśli delikatnie przeciągniesz po włosach zmoczoną ręką, lub taką wcześniej posmarowaną kremem. Jeśli chodzi o ujarzmianie włosów tłustymi produktami uważaj, aby nie nałożyć ich zbyt wiele – wtedy włosy mogą sprawiać wrażenie przetłuszczonych, obciążonych i przyklepanych.

Źródło:https://pixabay.com/

Jak widać istnieje wiele sposobów, aby poradzić sobie z elektryzującymi się włosami. Najważniejsza jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Włosy, które są odpowiednio nawilżone i zdrowe, nie są tak bardzo podatne na elektryzowanie się. Pamiętaj o tym, aby zimą zmienić nieco swoje nawyki pielęgnacyjne, a z pewnością pozbędziesz się problemu klejących się do wszystkiego włosów.