Mocno rozjaśnione włosy – jak je regenerować i pielęgnować

6 lipca 2018

Od kilku sezonów niezwykle modne są włosy w odcieniach popielatego blondu. Wiele kobiet decyduje się na rozjaśnianie swoich naturalnych włosów lub zdjęcie poprzedniego koloru i rozjaśnienie. Nie trzeba ukrywać, że ekstremalne rozjaśnianie niszczy włosy , powoduje, że stają się one suche, łamliwe i łatwo się plączą. Chcesz być blondynka, ale nie wiesz jak dbać i regenerować   takie włosy? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

rozjasnione1

Pielęgnacja

Włosy mocno potraktowane rozjaśniaczem wymagają specjalnej pielęgnacji i odpowiednio dobranych kosmetyków. Rozjaśnione włosy często są suche i bardzo się puszą, aby przywrócić im zdrowy wygląd należy odpowiednio je nawilżać. Dodatkowo włosy z których usunięto naturalny pigment są bardziej podatne na czynniki zewnętrzne i łatwiej je uszkodzić.  Dlatego też warto takie włosy chronić przed gorącem i zimnem. Jeśli od dłuższego czasu rozjaśniasz włosy zminimalizuj korzystanie z lokówki i prostownicy, a suszenie włosów wykonuj najlepiej letnim powietrzem, w zimie nie zapominaj, aby nosić kaptur lub czapkę. Staraj się również, nie wiązać włosów rozjaśnianych gumką do włosów, wybierz spinkę lub klips, gumka może doprowadzić do połamania i powyrywania osłabionych włosów. Podobnie jak w przypadku włosów osłabionych już etap mycie jest niezwykle istotny. O tym jak poprawnie myć myć włosy przeczytacie we wpisie „Sztuka mycia głowy.” Włosów rozjaśnionych nie powinno się myć zbyt często, 2-3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Unikaj szamponów, które obciążają włosy i w swoim składzie zawierają silikony oraz SLSy i jego pochodne. Postaw na delikatne, naturalne szampony, możesz nawet wybrać te dedykowane dzieciom.  Po umyciu na włosy nałóż maskę, która w swoim składzie zawiera proteiny czyli kolagen, jedwab, elastynę, keratynę lub kaszmir. Domkną one łuski włosów i zahamują utratę wilgoci. Maski trzymaj na włosach zdecydowanie dłużej niż zaleca to producent, nawet 30-40 minut, składniki aktywne w nich zawarte muszą mieć czas, aby dotrzeć do wnętrza włosa. Po spłukaniu maski na wilgotne włosy nałóż jeszcze odżywkę bez spłukiwania. Powinna ona zawierać substancje zwane humektantami . Są to substancje, które posiadają zdolności wiązania i zatrzymywania cząsteczek wody z otoczenia. Do tego rodzaju składników należą aloes, miód, gliceryna, mocznik. Ważne jest również, aby w składzie znalazły się emolienty czyli substancje, które zapobiegają odparowywaniu wody z wnętrza włosa, są to między innymi oleje, woski, mleka w szczególności mleko kozie. Wybierając odżywkę do włosów mocno rozjaśnionych zwróć uwagę, aby zawierała, składniki z jednej i drugiej grupy.  Jeśli masz długie włosy, nie zapominaj, aby codziennie wcierać w końcówki oleje. W drogeriach i aptece można znaleźć ogrom olejów przeznaczonych do pielęgnacji przesuszonych włosów, np. olej rycynowy, z awokado, arganowy czy lniany.

rozjasnione2

Regeneracja

Jeśli twoje włosy są bardzo zniszczone po długotrwałym rozjaśnianiu konieczna będzie ich regeneracja. Pierwszą i najważniejsza czynnością będzie podcięcie końcówek. Końcówki są bardzo podatne na przesuszanie więc można śmiało stwierdzić, że ich kondycja będzie najgorsza. Jeśli włosy zostały ekstremalnie rozjaśnione do niemal białego koloru, pamiętaj o używaniu kosmetyków do suchych włosów, które intensywnie się regeneruje. Nie zapominaj o olejowaniu włosów, jeśli są mocno zniszczone olejuj je na całej długości, najlepiej około godziny przed myciem głowy. Wybieraj do tego zabiegu oleje silnie regenerujące: arganowy, ze słodkich migdałów, jojoba, rokitnikowy, rycynowy czy z drzewa herbacianego. Aby dodatkowo nie niszczyć włosów szukaj produktów bez substancji chemicznych, opartych na naturalnych mieszankach. Wybieraj maski i odżywki, które w swoim składzie zawierają proteiny, kwasy tłuszczowe, witaminy, wyciągi z ziół. Największą uwagę zwróć na zawartość keratyny. Wpływa ona regenerująco i wzmacniająco na włosy, poprzez domykanie i uzupełnianie łusek włosa. Tworzy również dodatkową warstwę ochronną, która zapobiega utracie wilgoci. Zdrowie włosa zależne jest również od kondycji cebulki, przy myciu głowy masuj delikatnie skórę głowy, aby poprawić jej ukrwienie i dotlenić cebulki włosów.  W przypadku ekstremalnie zniszczonych rozjaśniaczem włosów, warto zdecydować się na zabiegi keratynowe wykonywane przez profesjonalnego fryzjera, który dobierze odpowiednie dla twoich włosów składniki i zregeneruje twoje włosy podczas zabiegu. Możesz również pomóc swoim włosom od wewnątrz. Zmień nawyki żywieniowe i uzupełnij dietę o proteiny, witaminy – w szczególności witaminę A oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Możesz również wspomóc się suplementami diety zawierającym między innymi wyciąg ze skrzypu polnego, witaminy z grupy B, witaminę A+E, wyciąg z pokrzywy lub rzepy. Suplementy dostarczają kluczowych składników do poprawy kondycji włosów.

rozjasnione3