Jak zadbać o włosy podczas chłodniejszych miesięcy?

19 października 2022

Podczas jesiennych i zimowych miesięcy nasze włosy narażone są na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. To właśnie podczas tej pory roku wiele osób skarży się na nadmierne wypadanie włosów, ich wzmożoną łamliwość, brak blasku i ogólne osłabienie ich kondycji. Na pogorszenie stanu włosów nie wpływają jedynie pogoda, ale również niewłaściwa dieta i nie odpowiednio dostosowana pielęgnacja. Dziś dowiemy się co robić jesienią i zimą, aby nasze włosy były piękne, zdrowe i błyszczące.

Na zdjęciu widoczna kobieta ubrana w nauszniki i zimowa kurtkę z rozpuszczonymi, długimi włosami, która bawi się śniegiem. Sceneria zimowa. Kadr amerykański.

Krok 1: Odpowiednia pielęgnacja domowa

Jesienna pielęgnacja włosów wymaga zdecydowanie więcej uwagi niż ma to miejsce podczas innych pór roku. Jednym ze sposobów na utrzymanie włosów w dobrej kondycji jest tak zwana „łagodna pielęgnacja”. Zacząć należy od wymiany szamponu na łagodniejszy i lekki, aby dodatkowo nie obciążać włosów. Pamiętaj, by wybierać te kosmetyki, które nie zawierają SLS-ów. Stawiaj przede wszystkim na kosmetyki naturalne i organiczne, które pozbawione są związków chemicznych i nie mają negatywnego wpływu na włosy. Zrezygnuj również z ciężkich masek. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się różnego rodzaju odzywki w sprayu. Nie zapomnij również o wcierkach do skóry głowy, które zahamują proces jesiennego wypadania włosów.

Krok 2: Modeluj włosy z głową

Jednym z kolejnych czynników, które wpływają na pogorszenie się kondycji włosów, podczas chłodniejszych miesięcy jest nieumiejętne modelowanie i błędy w stylizacji włosów. Pamiętajmy, że jesienią cały organizm jest osłabiony, a aura za oknem wpływa również na włosy. Podczas wzmożonego wypadania włosów warto unikać:

 • zbyt mocnego i długotrwałego napinania włosów, spowodowanego długotrwałym noszeniem spiętych włosów zarówno gumką, jak i spinkami;
 • grzebieni oraz szczotek do włosów, które mają ostre zęby i trudno rozczesać nimi włosy
 • wysokiej temperatury powietrza w suszarce lub lokówki;
 • nieodpowiedniej temperatury wody podczas mycia głowy, nie powinna być ona ani zbyt niska, ani zbyt wysoka;
 • ciężkich kosmetyków do włosów, zawierających alkohol, silikony lub amoniak.

Krok 3: Zbilansowana dieta

Cebulki włosów i skóra głowy, to często od ich kondycji zależy to, jak będą wyglądały nasze włosy. Aby zapewnić im odpowiednie substancje odżywcze i cieszyć się pięknymi włosami, konieczna jest zbilansowana dieta. Co powinno znaleźć się w kuchni dla włosów?

 1. Pełnowartościowe białko, które znajduje się w nabiale oraz mięsie.
 2. Ryby morskie, w których znajdują się kwasy Omega, witaminy A, D oraz B.
 3. Pestki, ziarna i oleje roślinne zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe.
 4. Buraki, brokuły, suszone morele i inne produkty bogate w żelazo.
 5. Rośliny strączkowe oraz orzechy bogate w cynk i biotynę.
 6. Imbir i ciecierzyca bogate w cynk.

Jesienią warto również wprowadzić do swojej codziennej rutyny odpowiednią suplementację, która pozytywnie wpłynie na włosy. Wybieraj takie, które w swoim składzie mają krzem, cynk, żelazo, miedź, selen, a także są bogate w witaminy A, E, C i B.

Krok 4: Profesjonalna regeneracja włosów

Włosy jesienią i zimą, są znacznie bardziej podatne na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Wiatr, niskie temperatury, wilgoć, opady, a do tego ogrzewane pomieszczenia i noszenie czapek – wszystkie te czynniki wpływają na przesuszenie się włosów, ich wzmożoną łamliwość, stają się szorstkie i matowe. Najlepszym sposobem na poprawę ich stanu są profesjonalne zabiegi regeneracyjne i odżywiające dla włosów.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na regenerację jest botoks na włosy. Bogate w minerały i substancje odżywcze kosmetyki do wykonywania zabiegu mają za zadanie uzupełnić ubytki w strukturze włosa, zarówno w jego otoczce, jak i pomiędzy korą oraz otoczką. Technologia uzupełniania lipidów przywraca ich naturalny poziom nawilżenia. Dzięki temu włosy są dogłębnie odżywione i zregenerowane, a zaraz po zakończeniu zabiegu włosy wyglądają na gęstsze i są mocniejsze. Dodatkowo na ich powierzchni tworzy się niewidzialny filtr, który staje się barierą dla negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych.

Fanki prostych i zdrowych włosów docenią również keratynowe prostowanie włosów. Wbrew pozorom głównym celem zabiegu jest zregenerowanie włosów, poprzez uzupełnienie w ich strukturze ubytków keratyny. W preparatach keratynowych poza czystą keratyną znajdują się również minerały, witaminy i kwasy, które odżywiają wnętrze włosa oraz pobudzają cebulki włosa do aktywnego działania. Jednocześnie keratyna tworzy na włosach niewidoczną powłokę chroniącą przed jesiennymi warunkami atmosferycznymi. Włosy po zabiegu są gładkie, sypkie, lśniące, zdrowe, a to tego proste. Efekt utrzymuje się nawet do 6 miesięcy, w zależności od uszkodzeń włosów przed zabiegiem.

Na zdjęciu widoczna kobieta z rozwianymi długimi włosami w kolorze ciemnego blondu. Kobieta ubrana jest w czapkę oraz grubą kurtkę. Sceneria zimowa. Kadr amerykański.

Poza tymi dwoma najpopularniejszymi zabiegami doskonale podczas zimnych miesięcy sprawdzą się również:

Na zdjęciu widoczna kobieta ubrana w gruby golf naciągnięty aż na usta. Kobieta ma długie, ciemne włosy rozwiane wiatrem.

Źródło zdjęć w artykule: Stock.