Sztuka szczotkowania włosów

27 maja 2020

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż codziennie szczotkowanie włosów. Niewiele z Was jednak wie, jak olbrzymi wpływ ma to na kondycje naszych włosów i ich ogólny wygląd. Dobranie odpowiedniej szczotki czy sposób szczotkowania mogą znacząco wpłynąć na poprawę wyglądu i zdrowia Twoich włosów oraz skóry głowy. Tak prosty zabieg może sprawić, że będziesz cieszyć się pięknymi, lśniącymi włosami każdego dnia. Pora zmienić nawyki – podpowiemy jak to zrobić.

 Źródło: mycolor.com

Dobra szczotka to podstawa

Zastanawiając się nad pielęgnacją naszych włosów największą uwagę zwracamy na kosmetyki, a mało kto zastanawia się nad wyborem szczotki. Jest to duży błąd, a wybór tego prostego narzędzia jest równie ważny, co dobór odpowiednich szamponów czy też odżywek. Decydując się na zakup szczotki najważniejsze jest, aby wybrać szczotkę odpowiednią do Twojego rodzaju włosów, tego, jaką strukturę i skręt one mają czy są przesuszone, czy mają skłonność do przetłuszczania się. Zupełnie inna szczotka będzie odpowiednia do włosów prostych i cienkich, a inna do naturalnych, gęstych loków. Obecnie na rynku możemy znaleźć szczotki, które nie tylko różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, ale również przeznaczeniem. Szczotka powinna mieć odpowiedni rozstaw zębów i ich długość, aby nie wyrywać i nie szarpać włosów. Specjalistyczne szczotki posiadają masujące kulki czy drewniane zęby, które delikatnie masują skórę, poprawiając jej ukrwienie, dzięki czemu możemy zahamować wypadanie włosów. Wybierając szczotkę zwróć więc szczególną uwagę na następujące aspekty:

 • Jakie masz włosy?
  To kluczowe pytanie, musisz zastanowić się jaki rodzaj włosów posiadasz. Inne szczotki są dedykowane włosom kręconym, gęstym i długim, a inne cienkim i delikatnym.
 • Do czego potrzebna jest szczotka?
  Musisz zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie szczotki. Inny model wybierzesz do codziennego szczotkowania włosów, inny do ich układania, gdzie sprawdzają się szczotki okrągłe.
 • Z czego jest zrobiona szczotka?
  Tworzywo, z którego wykonana jest szczotka, jest bardzo ważne. Należy uważać na szczotki plastikowe i metalowe. Mogą one mieć ostre krawędzie, które uszkadzają strukturę włosa i mogą zranić skórę głowy. Sztuczne tworzywa potęgują również elektryzowanie się włosów. Najlepsze są szczotki z naturalnego włosia np. dzika i materiału: drewniane lub z rogów.
 • Jakie włosie?
  Rodzaj igieł w szczotce jest sprawą kluczową. Ostre, lub takie z gumowymi kuleczkami, które mogą odpadać są bardzo niebezpieczne i mogą kaleczyć skórę. Włosie w szczotce powinno być miękkie i delikatne, najlepiej naturalne lub silikonowe.

Źródło: harperbazaar.com

Wybór odpowiedniej szczotki jest niezwykle ważny. Jeśli nie wiesz, jaką dobrać do swoich włosów zapytaj o radę swojego fryzjera. Kiedy wybierzesz już odpowiednią szczotkę do włosów, nie pozostaje nic innego niż ich odpowiednie szczotkowanie.

Jak poprawie szczotkować włosy?

Źródło: blog.viviscal.com

Szczotkowanie włosów jest bardzo ważną codzienną czynnością, która ma olbrzymi wpływ na kondycję włosów i skóry głowy. Najważniejsze jest, żeby prawidłowo je wykonywać. Szczotkowanie powinno wykonywać się od szyi w stronę czubka głowy, dlatego najlepiej robić to z pochyloną ku dołowi głową. Dzięki temu poprawia się ukrwienie skóry głowy, a co za tym idzie cebulki włosów zostają odpowiednio odżywione. Aby poprawić dotlenienie skóry, takie szczotkowanie powinno wykonywać się rano. Jednocześnie szczotkując włosy rozprowadzamy po ich powierzchni serum, wytwarzane przez gruczoły łojowe skóry. Jest to naturalna ochrona dla włosa przed czynnikami zewnętrznymi. W tym przypadku ważne jest, aby szczotkować włosy, aż po same końce. Szczotkowanie służy również pozbywaniu się zanieczyszczeń i wyczesywaniu martwych fragmentów naskórka.

 Należy pamiętać, aby nie szczotkować włosów mokrych czy nawet wilgotnych. Woda i ciepło rozpulchniają strukturę włosa podnosząc łuski keratynowe, które chronią jego wnętrze. Wtedy też włosy są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i szkodliwe czynniki zewnętrzne. Najlepiej, jeśli Twoje włosy wyschną całkowicie w sposób naturalny. Wtedy dopiero zacznij je rozczesywać i szczotkować.

Kiedy już szczotkujesz włosy pozwól sobie na odrobinę relaksu, pamiętaj o tym, że jest to zabieg, który ma wpłynąć nie tylko na wygląd włosów, ale również na ich zdrowie. Nie szarp i nie wyrywaj na siłę swoich włosów, jeśli się splączą. Delikatnie je rozczesz a następnie płynnymi ruchami szczotkuj. Możesz też wykonać przy tym delikatny masaż skóry głowy, który poprawi jej ukrwienie i wpłynie pozytywnie na cebulki włosów.

Źródło: vochesalon.com