Idealne prostowanie, czyli co trzeba wiedzieć o prostowaniu prostownicą.

20 czerwca 2018

Każda kobieta marzy o pięknych, idealnych włosach, najczęściej innych niż te, którymi obdarzyła je natura. I tak te, które mają proste włosy pragną sprężystych loków, a te które pochwalić się mogą naturalnymi falami lub lokami codziennie prostują włosy. Prostownica stała się narzędziem powszechnym i używanym przez większość kobiet. Jednak czy wiemy jak poprawie używać prostownicy i jak idealnie wyprostować swoje włosy?

prostownie1

Przygotuj swoje włosy!

Poprawne prostowanie włosów należy rozpocząć od ich odpowiedniego przygotowania.  Najważniejsze jest odpowiednia oczyszczenie włosów, a więc ich poprawne umycie. Jak myć włosy, aby były idealnie czyste możecie przeczytać we wpisie „Sztuka mycia głowy”. Po umyciu głowy nałóż odżywkę, jeśli chcesz, aby efekt prostowania był długotrwały wybierz produkty z linii ułatwiających prostowanie. Nałożenie odżywki lub maski jest konieczne, ponieważ włosy muszą być nawilżone. Prostownica daje włosom dawkę ciepła, które mogą je przesuszyć. Suszenie włosów, które chcemy wyprostować jest równie ważnym działanie. O perfekcyjnym suszeniu przeczytasz we wpisie „Suszenie włosów suszarką szkodzi?”, jednak przygotowując włosy do prostowania, możesz wyciągać je podczas suszenia suszarką na płaskiej szczotce. Dzięki temu włosy po suszeniu już nieco się wyprostują, będą łatwiejsze do dalszego modelowania, ale również zostaną uniesione u nasady. Pamiętaj, że włosy przed prostowaniem muszą być całkowicie wysuszone.  Jeśli często prostujesz włosy prostownicą, nie zapominaj o kosmetykach ochronnych. Zapewnią one twoim włosom  zabezpieczenie przed wysoką temperaturą, sprawią, że włosy będą wyglądały zdrowo i pięknie. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów dedykowanych włosom prostowanym.

prostownie2

Jak prostować?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest ustawienie odpowiedniej temperatury prostownicy. Jeśli decydujesz się na zakupienie prostownicy, zawsze wybieraj te, które mają możliwość ustawienia temperatury lub posiadają termostat, czyli nie pozwalają się przegrzać. Samo prostowanie powinno być systematycznym i poukładanym procesem, jeśli chcesz osiągnąć spektakularny efekt. Podziel swoje włosy na pasma – nie powinny być one zbyt grube,  im bliżej czubka głowy tym pasma powinny być cieńsze. Te, które będą prostowane w drugiej kolejności, podepnij klipami lub spinkami, pozostałe dobrze rozczesz. Poszczególne pasma prostuj odpowiednio nagrzaną prostownicą, kierując się od czubka głowy ku końcówkom. Pamiętaj, aby przy „łapaniu” włosów prostownicą u nasady nie poparzyć sobie skóry głowy. Prostowanie pasma powinno być wykonane jednym ruchem – prostownica powinna być przesuwana po paśmie bez zatrzymania. Każde zatrzymanie prostownicy na paśmie włosów grozi powstaniem niechcianego zagniecenia, a jeśli zatrzymamy się na długo nawet przypaleniem włosów. Przy samych końcówkach możesz delikatnie podkręcić włosy do wewnątrz, co nada fryzurze naturalnego wyglądu. Tak postępujemy z każdym pasmem. Po zakończeniu prostowania, aby osiągnąć efekt lśniących włosów, możesz spryskać włosy mgiełka utrwalającą do włosów prostowanych. Wybieraj kosmetyki zawierające woski, jedwab, keratynę – dodatkowo odżywią one włosy. Staraj się nie korzystać z lakierów do włosów i kosmetyków silnie utrwalających. Włosy prostowane prostownicą są już wystarczająco narażone na uszkodzenia poprzez dodatkowe zabiegi z wykorzystaniem ciepła i nie zaleca się korzystania z preparatów silnie utrwalających.

prostowanie4

 

Prostownica ma znaczenie

Jak przy każdym zabiegu ważne jest jaki sprzęt wybierasz. Dla pań, które prostują swoje włosy niemal codzienne wybór odpowiedniej i bezpiecznej prostownicy powinien być priorytetem. Na rynku znaleźć możemy wiele urządzeń w bardzo rozbieżnych cenach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Uwagę natomiast należy zwrócić przede wszystkim na to, czy prostownica posiada możliwość ustawiania temperatury oraz termostat, aby móc ustawić odpowiednią temperaturę. Dobrze również wybrać prostownicę, która posiada płytki ceramiczne. Najbardziej popularne teflonowe płytki niestety mogą przypalić włosy, ponieważ nierówno się nagrzewają. Wadą prostownic ceramicznych jest fakt, że szybko się zużywają. Najlepszym wyborem będzie zatem płytka ceramiczna z dodatkiem turmalinu (materiał krzemionkowy). Materiał ten zapewnia szybkie i równomierne nagrzanie płytek, a dodatkowo nie przesusza włosów i niweluje efekt elektryzowanie się włosów po prostowaniu, są one jednak znacznie droższe. Bardzo modne w ostatnim czasie są również prostownice z powłoką lustrzaną  odbijającą ciepło. Do włosów bardzo kręconych polecamy prostownice w powłoka diamentową, które idealnie poradzą sobie nawet z lokami. Wpływ na łatwość i trwałość prostowania ma również szerokość prostownicy, jeśli chcesz osiągnąć efekt idealnie prostych włosów, wybierz szeroką prostownicę. Natomiast jeśli chcesz używać prostownicy również do podkręcania końcówek lub tworzenia skrętów, wybierz taką, która jest węższa.

BaByliss PRO Sleek Expert