Wiatr we włosach – jak dbać o włosy latem?

14 czerwca 2018

Lato w pełni, wakacje za pasem, a na nasze włosy czekają letnie wyzwania. Słońce, ciepło, słona woda, wszystkie te czynniki nie pozostają bez wpływu na kondycje włosów. W okresie letnim niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja i ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi. Jak więc dbać o włosy latem i na co zwrócić szczególna uwagę?

lato_1

Ochrona przed słońcem i wodą

Nakrycie głowy to najprostszy sposób na ochronienie włosów przed promieniami UV. Służy ono nie tylko jako ochrona przed gorącem i nagrzewaniem się głowy, jak uczyły nas nasze mamy. Chustka lub kapelusz sprawdzą się idealnie jako bariera dla niebezpiecznych promieni słonecznych niszczących włosy. Nakrycie głowy powinno zakładać się kiedy planujemy spędzić w pełnym słońcu kilka godzin. Szczególnie na plaży podczas opalania, ale również w ogrodzie, na wyjeździe w góry – wszędzie tam gdzie wystawiamy swoją głowę na działanie promieniu UV przez dłuższy czas. W okresie letnim konieczne jest również używanie kosmetyków do włosów, które zawierają filtry UV. Podobnie jak skóra, włosy również wymagają takiego zabezpieczenia. Obecnie na rynku istnieje wiele produktów do włosów dedykowane ochronie latem. Zawierają one filtry UV oraz inne składniki aktywne, które poprawiają kondycję włosów latem. Filtry UV zawarte są również w produktach do pielęgnacji włosów farbowanych. Najlepiej stosować odżywki bez spłukiwania oraz mgiełki do włosów z filtrami. Takie produkty działają lepiej niż maska lub szampon, które spłukujemy, tworzą na włosach warstwę ochronną i niwelują działanie promieni słonecznych. Kolejnym ważnym aspektem jest zabezpieczanie włosów przed wodą w szczególności morska, chlorowaną (w basenach) oraz zanieczyszczoną w innym naturalnych zbiornikach wodnych. Lato sprzyja kąpielom i nie zastanawiamy się zbytnio jak mogą one wpłynąć na kondycję włosa. Dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy ochronić włosy przed niepożądaną wodą jest ich mocne naolejowanie przed kąpielą. Idealnie sprawdzą się kosmetyki na bazie masła Shea, które dodatkowo chroni przed promieniami UV. Przy długich włosach dobrze jest spiąć je na czubku głowy w ciasny koczek, wtedy zapewniamy im jak najmniejszy dostęp do wody. Po kąpieli w zbiornikach słonych lub chlorowanych, lepiej nie myć od razu głowy szamponem. Chlor lub sól wystarczająco je oczyszczą. Należy je jedynie dobrze spłukać i nałożyć odżywkę. W przypadku kąpieli w zbiornikach słodkowodnych, dobrze jest delikatnie umyć głowę szamponem, aby zmyć ewentualne zanieczyszczenia.

lato_2

Fryzura ma znaczenie

Letnia fryzura powinna być dostosowana do pory roku. Najlepiej nosić związane włosy, lub upięte w koczek. Przy takich fryzurach mniejsza powierzchnia włosów jest narażona na działanie słońca, wiatru wody. Jest również wygodniejsza w szczególności na plaży. Unikaj prostowania lub kręcenia włosów na lokówkę, wysoka temperatura może je jeszcze bardziej przesuszyć. Zrezygnuj ze stosowania kosmetyków modelujących, pianek, lakierów, wpływają one negatywnie na strukturę włosa i zwiększają jego podatność na zewnętrzne zagrożenia.  Jeśli zdecydujesz się na zmianę koloru na wakacje, postaw na blondy lub jasne brązy. Farby pod wpływem promieni UV, słonej lub chlorowanej wody szybciej płowieją. Intensywne kolory w odcieniach czerwieni, rudości mogą się nie sprawdzić i szybko wyblaknąć. Naturalne włosy pod wpływem słońca jaśnieją, więc jeśli nie musisz unikaj farbowania w tym okresie lub wybierz naturalne odcienie.

lato_3

Wzmożona pielęgnacja

Latem włosy przetłuszczają się znacznie szybciej i częściej wyglądają na nie świeże. Skóra głowy przy wysokich temperaturach poci się znacznie intensywniej i wydziela zwiększoną ilość sebum. Konieczne jest więc częstsze mycie, nawet codzienne. W tej sytuacji należy wybierać kosmetyki bardzo delikatne z linii letnich lub te przeznaczone dla dzieci. Latem włosy wymagają również specjalnego odżywiania. Staraj się stosować maski lub odżywki podczas każdego mycia głowy. W szczególności te, które zawierają keratynę, czyli naturalny budulec włosów. Nawet jeśli nie jesteś zwolenniczką olejowania, latem, co najmniej 1-2 razy w tygodniu powinnaś używać olejów do włosów, przynajmniej na ich końcówki, które są bardzo podatne na wysuszanie. Na co dzień doskonale sprawdzą się mgiełki nawilżające, zawierające aloes lub miód. Nigdy nie wychodź z domu z mokrymi włosami, aby mogły wyschnąć na słońcu. Po umyciu głowy wysusz je suszarka z letnim powietrzem. Mokre włosy, a co za tym idzie woda znajdująca się na włosach pod wpływem słońca zaczyna intensywnie parować, co bardzo je przesusza. Poza tym mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia. Jeśli nie masz możliwości wysuszenia włosów (jesteś nad morzem, na kempingu) staraj się aby wysychały one w cieniu. 

lato_4