Wypadanie włosów – problem niecierpiący zwłoki

7 czerwca 2018

Każda kobieta marzy o gęstych i zdrowych włosach. Jednak coraz częściej u obu płci występuje problem nadmiernie wypadających włosów. Przyczyn wypadania może być wiele, od czynników zdrowotnych, poprzez problemy związane z trybem życia, czy nieodpowiednią pielęgnacją. Czasami wystarczą jedynie drobne zmiany, aby ten proces powstrzymać i cieszyć się na nowo zdrowymi i pięknymi włosami.

wypadanie1

Przyczyny wypadania włosów

Najważniejsza i podstawową kwestią jest zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów. Możemy podzielić je na kilka grup: wypadania włosów związane z choroba organizmu, z problemami psychologicznymi, z nieodpowiednim dbaniem o kondycję organizmu oraz związane ze złą pielęgnacją. Należy pamiętać, że wypadanie włosów jest procesem naturalnym. Włosy mają swój cykl życia, który wynosi od 2 do 6 lat, po tym czasie obumierają i wypadają. Codziennie traci się około 100 włosów, co jest normalne z fizjologicznego punktu widzenia. Jednak jeśli zaobserwujesz, że twoje włosy wychodzą przysłowiowymi garściami  należy przyjrzeć się problemowi. Często wypadania włosów łączy się ze złym funkcjonowaniem naszego organizmu i może być pierwszym sygnałem chorobowym.

Najczęściej za wypadanie włosów odpowiada zły poziom hormonów. Za wypadanie włosów odpowiada między innymi męski hormon testosteron, a jego pochodna dihydrotesteron powoduje kurczenie się mieszków włosowych i opóźnia wzrost włosów. Ten typ łysienia nazywa się androgenowym, a jego pierwszymi objawami jest tworzenie się zakoli. U mężczyzn jest to zjawisko uwarunkowane genetycznie, natomiast u kobiet podniesiony poziom testosteronu i początki łysienia mogą być objawem choroby. Olbrzymi wpływ na kondycję włosów mają również hormony tarczycy. Niedobór tyroksyny, występujący przy schorzeniach związanych z niedoczynnością tarczycy, powoduje, że włosy stają się łamliwe, bardzo suche i z czasem zaczynają wypadać. Przy nadczynności tarczycy również mamy problem z wypadającym włosami, a są za to odpowiedzialne hormony T3 i T4, które wpływają na szybsze starzenie się włosów, które doprowadza do wypadania. Jeśli zaobserwowałeś u siebie łysienie plackowate, czyli na Twojej głowie pojawiły się zupełnie łyse fragmenty i włosy nie wypadają równomiernie, może to być choroba tarczycy Gravesa-Basedowa. Zmiany hormonalne i związane z tym wypadanie włosów, nie muszą zawsze zwiastować choroby. U kobiet w okresie menopauzy spada poziom estrogenu, co doprowadza do nadmiernego wypadania włosów. Podobne objawy mogą mieć miejsce po odstawieniu długo stosowanej antykoncepcji hormonalnej oraz po urodzeniu dziecka, kiedy poziom hormonów szaleje.

Oczywistą przyczyną wypadania włosów są również choroby skóry głowy. Zbyt duży łojotok skóry głowy może mieć wpływ na osłabienie cebulek włosów, co prowadzi z czasem do ich wypadania. Osłabienie włosów, jest również spowodowane grzybicą, łuszczycą, łupieżem oraz ropnym zapaleniem mieszków włosowych.

wypadanie2

Często przyczynę wypadania włosów można również upatrywać w nieodpowiedniej diecie. Dieta uboga w składniki pokarmowe lub ekstremalne odchudzanie wpływają negatywnie na cały organizm, a co za tym idzie osłabiają nasze włosy. Za wypadanie włosów odpowiada między innymi niedobór cynku w organizmie, powoduje on, że włosy stają się słabe i cienkie. Podobny w skutkach jest niedobór żelaza. Powoduje on spadek poziomu hemoglobiny, który odpowiada za transportowanie tlenu do komórek ciała, w tym do mieszków włosowych. Również niedobór siarki niszczy włosy, doprowadza do ich stwardnienia i łamania się, a z czasem wypadania. Należy również pamiętać, aby dieta była bogata w wapń, potas i witaminy, w szczególności witaminę A.

Coraz częściej obserwuje się, że za wypadanie włosów odpowiedzialny jest stres oraz stany depresyjne. Problemy psychologiczne wpływają na organizm całościowo. Życie w ciągłym napięciu i pośpiechu, zbyt mało snu, często niedożywienie i negatywne nastawienie przyczyniają się do nadmiernego wypadaniu włosów. Często bo bardzo stresogennych sytuacjach, jak np. śmierć czy wypadek kogoś bliskiego możemy zaobserwować nadmierne wypadanie włosów. Łączy się do z podniesionym poziomem kortyzolu czyli hormonu, który odpowiada za uczucie stresu. W przypadku depresji, włosy mogą również wypadać w skutek terapii lekowej. Leki psychotropowe, zażywane przez długi okres czasu, powodują spowolnienie działania organizmu im doprowadzają do nadmiernego wypadania.

Jak walczyć z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów najczęściej łączy się z problemami zdrowotnymi, dlatego konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i włączenie specjalistycznego leczenia. Konieczne jest zatem udanie się do lekarza trychologa, specjalizującego się w chorobach włosów i skóry głowy. Po zastosowaniu leczenia farmakologicznego, należy również zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację włosów. Konieczne jest pobudzenie cebulek włosów, i stymulowanie wzrostu włosów. Należy systematycznie stosować preparaty, które są bogate w keratynę, aminokwasy, peptydy, witaminy i minerały. Dotyczy to każdego etapu pielęgnacji włosów. W drogeriach i aptece bez problemu znajdziesz kosmetyki do włosów osłabionych i wypadających. Pamiętaj, że włosy wypadające potrzebują specjalnej pielęgnacji, tym samym zrezygnuj z produktów zawierających dużą ilość składników chemicznych. Postaw na kosmetyki naturalne najlepiej apteczne. Szampony i odżywki powinny przede wszystkim zawierać keratynę, aby dostarczyć włosom podstawowe białko budulcowe.

Należy pamiętać, również, aby odpowiednio przygotować skórę głowy, a tym samym umożliwić wchłonięcie się składników aktywnych. Idealnie w tej kwestii sprawdzą się różnego rodzaju peelingi do skóry głowy zawierające wyciąg z rokitnika, skrzypu polnego, rzepy oraz scruby do skóry głowy oparte na glinkach i wyciągach z kawy. Ważne jest również, aby masować skórę głowy podczas mycia, dzięki temu poprawiamy jej ukrwienie i pobudzamy mieszki włosowe. Włosy ze skłonnością do wypadania są bardzo delikatne, więc mycie i rozczesywanie należy wykonywać bardzo delikatnie, włosów nie należy szorować i szarpać. Możesz również stosować specjalistyczne wcierki dedykowane osłabionym i wypadającym włosom. Dobieraj jednak preparaty wraz ze swoim lekarzem lub fryzjerem i postaw na te, które zawierają składniki aktywne oraz wyciągi z ziół leczniczych. Przy wypadaniu włosów pamiętaj o zmianie trybu życia. Dostosuj swoją dietę, i wybieraj składniki, bogate w żelazo, cynk, siarkę, witaminy w tym szczególnie A i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Postaraj się zredukować stres i zmniejszyć tempo życia, znajdź czas na swoje pasje i rzeczy, które pozwolą Ci odpocząć. Pamiętaj również, aby wystarczająco się wysypiać, poświęć na sen minimum 7 godzin na dobę.

wypadanie3