Jak określić porowatość włosów i co się z nią wiąże?

15 czerwca 2023

Określenie porowatości włosów jest niezwykle ważne, aby odpowiednio o nie dbać oraz dobierać właściwe kosmetyki i zabiegi fryzjerskie. Porowatość włosów to tak naprawdę poziom otwartości ich łusek oraz „pojemność” włosa, które decydują o jego zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Włosy można podzielić na dwa podstawowe typy: niskoporowate i wysokoporowate. Jak dowiedzieć się, który typ włosów posiadasz i jak o nie, odpowiednio zadbać? Zapraszam do przeczytania mojego najnowszego artykułu.

Określenie porowatości włosów

Porowatość włosów to w rzeczywistości zdolność włosów do przechowywania i utrzymywania wilgoci. Określenie porowatości włosów jest ważne, ponieważ pozwala zrozumieć, jak reagują na różne produkty i stylizacje, a także jak można o nie zadbać, aby były zdrowe i błyszczące. Aby określić porowatość włosów, można wykonać kilka prostych testów:

 1. Test sprężystości – weź kilka pasemek włosów i zanurz je w wodzie. Jeśli włosy szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu, oznacza to niską porowatość. Jeśli natomiast włosy są bardziej miękkie i nie wracają do pierwotnego kształtu, oznacza to wysoką porowatość.
 2. Test wchłaniania – po raz kolejny weź kilka pasemek włosów i zanurz je w niewielkiej ilości wody. Jeśli włosy szybko wchłaniają wodę, oznacza to wysoką porowatość. Jeśli włosy wolno wchłaniają wodę, oznacza to niską porowatość.
 3. Test odporności na rozdwajanie – sprawdź jak szybko rozdwajają się Twoje końcówki, po podcięciu. Jeśli nastąpi to w przeciągu kilku tygodniu, oznacza to wysoką porowatość. Jeśli nie zauważysz zmian, oznacza to niską porowatość.

Kiedy już określisz swoją porowatość włosów, umożliwi Ci to dobranie odpowiednich produktów oraz stylizacji, które poprawią ich wygląd. Jeśli nie umiesz określić, czy masz nisko- czy wysokoporowate włosy zapytaj o to swojego fryzjera.

Grafika przedstawia rysunkowo zobrazowane 3 szklanki z wodą. W każdej z nich znajdują się przedstawione rysunkowo włosy, na różnej głębokości wody. Jest to ilustracja testu na porowatość włosów. Źródło zdjęcia: Pinterest. 

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate to włosy, które mają mocno otwarte łuski włosów, co oznacza, że są bardzo chłonne i łatwo wchłaniają wodę i inne produkty do pielęgnacji. Jednocześnie jednak szybko tracą wilgoć, co powoduje, że są suchsze i bardziej podatne na uszkodzenia i rozdwajanie niż włosy o innych rodzajach porowatości. Włosy wysokoporowate wymagają specjalnej pielęgnacji, aby utrzymać ich wilgoć i zapobiec uszkodzeniom.

Na zdjęciu Widoczny jest tył kobiecej głosy z puszącymi się, matowymi włosami oraz ich przybliżenie w kółku na grafice. Pokazane są w ten sposób włosy o wysokiej porowatości. Źródło zdjęcia: Pinterest 

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ są skłonne do przesuszania się, puszczenia i bywają bardziej łamliwe. Aby odpowiednio o nie zadbać, stosuj się do kilku podstawowych sugestii:

 • Używaj produktów nawilżających i odżywczych – włosy wysokoporowate szybko tracą wilgoć, dlatego ważne jest, aby używać produktów, które pomogą w jej utrzymaniu. Możesz użyć masek i odżywek do włosów, które zawierają składniki nawilżające, takie jak kolagen, gliceryna i mocznik.
 • Unikaj suszenia włosów na gorąco – suszenie włosów na gorąco może jeszcze bardziej je przesuszyć, dlatego lepiej używać suszarki z chłodnym powietrzem.
 • Stosuj olejki na końcówki włosów – olejki pomogą utrzymać wilgoć w głębi włosów i zapobiegną rozdwajaniu się końcówek.
 • Używaj ochronnych sprayów przed stylizacją – spray może pomóc w ochronie włosów przed uszkodzeniami spowodowanymi ich przegrzaniem.
 • Nie rozczesuj mokrych włosów – włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, gdy są mokre, dlatego ważne jest, aby nie rozczesać ich od razu po umyciu i pozwolić im wyschnąć naturalnie.

Na zdjęciu widoczna jest kobieta trzymająca lekko napuszone i matowe włosy. Są to włosy wysokoporowate.

Źródło zdjęcia: Pinterest

Czym charakteryzują się włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate to włosy o dobrze domkniętych łuskach, co oznacza, że są mniej chłonne i trudniej wchłaniają wodę i inne produkty do pielęgnacji. Jednocześnie jednak wolniej tracą wilgoć, co powoduje, że są bardziej odporne na uszkodzenia i mniej podatne na rozdwajanie niż włosy o wysokiej porowatości. Włosy niskoporowate wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować ich zdrowie i elastyczność.

Na zdjęciu widoczny portret kobiety z pięknymi, długimi i gładkimi włosami w kolorze blond. Sa to włosy niskoporowate. Źródło zdjęcia: Stock

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate są zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji, jednak, aby zachować ich wyjątkowe właściwości, konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja.

 • Unikaj produktów z dużą ilością silikonów – silikony mogą zatykać pory włosów, co może powodować nadmierne przesuszenie.
 • Stosuj delikatne szampony – włosy niskoporowate są często wrażliwe na chemikalia, dlatego ważne jest, aby używać delikatnych szamponów.
 • Stosuj maski do włosów – używaj masek odżywczych i nawilżających, aby zapobiec przesuszeniu.
 • Unikaj stylizacji na gorąco – stosowanie prostownic i suszarek, może powodować uszkodzenie struktury włosa.
 • Ochrona przed słońcem – włosy niskoporowate są często wrażliwe na promienie słoneczne, dlatego warto je zabezpieczyć, stosując produkty z filtrami UV.

Włosy niskoporowate są niestety trudniejsze w stylizacji, dlatego warto również zadbać o kosmetyki ułatwiające układanie włosów.

Na zdjęciu widoczna kobieta w kadrze amerykańskim z długimi, bardzo gładkimi włosami blond o niskiej porowatości. Źródło zdjęcia głównego: Stock 

Źródło zdjęcia głównego: Pinterest